Trwa ładowanie...

Duda "wymusił" odwołanie Macierewicza? Ważny polityk PiS mówi, jak było

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odniósł się do pogłosek, jakoby prezydent "wymusił" w ramach rekonstrukcji rządu dymisję m.in. dotychczasowego szefa MON Antoniego Macierewicza. Co powiedział?

Share
Duda "wymusił" odwołanie Macierewicza? Ważny polityk PiS mówi, jak byłoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d1i3ade

Przypomnijmy, że zmiany w rządzie objęły kilka resortów. Najwięcej emocji wzbudziło odwołanie ze stanowiska właśnie szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Jego miejsce zajął dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W nowym składzie Rady Ministrów zabrakło też m.in. ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (zastapił go Łukasz Szumowski) oraz Witolda Waszczykowskiego (stanowisko szefa MSZ objął Jacek Czaputowicz).

WP.PL
Źródło: WP.PL

- Większość rządu została zmieniona i jest to nowy rząd Mateusza Morawieckiego - komentował Suski na antenie radiowej Jedynki. Dopytywany o dalsze losy Macierewicza (pojawiły się pogłoski, że może zostać marszałkiem Sejmu - przyp. red.) podkreślił, że "ci, którzy są posłami, będą nadal pracować w Sejmie i wspierać swoich następców". Suski zaznaczył, że decyzja co do pełnienia dalszych funkcji przez odwołanych ministrów należy do "gremiów politycznych" i nie została jeszcze podjęta.

Zobacz pożegnalne przemówienie Macierewicza. "Podnieśliście głowy Polaków":

- Konserwatywni ministrowie, którzy odeszli, będą nadal w obozie zmiany. Ale trzeba nowego otwarcia. Dlatego nastąpiła zmiana. Nie widzę tu nic nadzwyczajnego. Chodzi o to, by rząd dobrze pracował - przekonywał polityk PiS.

d1i3ade

Dopytywany o wpływ prezydenta na odwołanie Macierewicza, Suski stwierdził, że nie jest tak, że prezydent cokolwiek "wymusił" ws. rekonstrukcji, ale miał swoje uwagi co do funkcjonowania niektórych resortów i współpracy z niektórymi ministrami.

W ocenie szefa gabinetu politycznego premiera, Duda jedynie skorzystał ze swoich uprawnień. Zapewnił przy tym, że zmiany były wypracowywane w trójkącie: prezydent, premier i prezes PiS.

Służba zdrowia

Suski zabrał również głos ws. zmiany na stanowisku ministra zdrowia. Przyznał, że problemy w służbie zdrowia to kwestia, która "nawarstwiała się" od kilkudziesięciu lat, a ich naprawa będzie trwać.

- To bolączka, z którą poprzednie rządy sobie nie radziły. Obecny rząd przykłada ogromną wagę do poprawy służby zdrowia. Sytuacja w niektórych zadłużonych szpitalach jest dramatyczna. Jest grupa niezadowolonych rezydentów, którzy zaraz po studiach nie zarabiają tyle, co ich nauczyciele - komentował.

Gryglas: prezydent miał swój udział w kształtowaniu tego gabinetu:

d1i3ade
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i3ade
d1i3ade
Więcej tematów