Trwa ładowanie...
d3g9eo3
22-07-2005 18:00

TNS OBOP: Polacy nie widzą zmian we własnym życiu po wstąpieniu do UE

**Ponad połowa (52%) Polaków popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej, prawie trzy piąte (57%) uważa, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju. Jednak aż 72% nie zauważyło zmiany we własnym życiu - wynika z sondażu TNS OBOP.**

d3g9eo3
d3g9eo3

Tylko 26% ankietowanych uważa, że wejście Polski do Unii zmieniło ich życie. Wśród tych osób 17% ocenia te zmiany negatywnie, a 9% uważa, że ich sytuacja poprawiła się.

Zdaniem ankietowanych, zmieniła się również sytuacja kraju - 37% uważa, że były to zmiany na lepsze, a 20% - że na gorsze.

Ponad połowa respondentów (62%) dostrzegła zmianę statusu Polski na arenie międzynarodowej - 52% zauważyło poprawę pozycji, a 10% pogorszenie. Natomiast zdaniem 27% ankietowanych, po wejściu do UE sytuacja Polski na arenie międzynarodowej nie zmieniła się.

Mimo że liczba zwolenników członkostwa przekracza 50%, to - w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca - jest mniejsza o 5%. Podobny poziom poparcia ostatnio OBOP zanotował w listopadzie 2004 r. Nie oznacza to jednak wzrostu dezaprobaty dla obecności Polski w UE, bo negatywnie do członkostwa odnosi się tyle samo (13%) respondentów.

d3g9eo3

Niezmienna pozostaje liczba osób obojętnie nastawionych do członkostwa - podobnie jak w czerwcu wynosi ona 28%. Mniej niż jedna dziesiąta (7%) Polaków wciąż nie ma na ten temat sprecyzowanego zdania.

Akceptacja członkostwa Polski w Unii rośnie wraz z lepszą sytuacją materialną (z 40% oceniających swoją sytuację materialna jako złą, do 71% uważających, że powodzi im się dobrze) i z większym zainteresowaniem polityką (z 44% w ogóle niezainteresowanych do 64% bardzo zainteresowanych polityką).

Ponadto częściej niż pozostali wysoko oceniają członkostwo Polski w UE absolwenci wyższych uczelni (73%), kierownicy i specjaliści (69%), pracownicy administracji i usług (58%) i młodzi ludzie (uczniowie i studenci - 66%, nastolatki - 68% oraz dwudziestolatkowie - 58%), a także mieszkańcy najmniejszych (do 20 tys. mieszkańców) i największych (ponad 500 tys. mieszkańców) miast - po 59%.

Większe od innych poparcie dla obecności Polski w Unii wyrażają też badani deklarujący się jako wierzący, lecz niepraktykujący, o poglądach centrolewicowych i centroprawicowych, zwolennicy PO, koalicji SdPl-UP-Zieloni 2004 i SLD.

Dezaprobata dla unijnego członkostwa jest stosunkowo najwyższa wśród osób przekonanych, że wejście Polski do Unii pociągnęło za sobą negatywne zmiany, wśród zwolenników koalicji Samoobrona- KPEiR, rolników i tych, którzy są niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.

Badania przeprowadzono w dniach 1-4 lipca na próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

d3g9eo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g9eo3
Więcej tematów