Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2020 - tradycja wywodzi się ze średniowiecza

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To prawdziwe święto łasuchów, którzy prześcigają się w tym, ile zjedzą słodkości. To także dzień, który rozpoczyna ostatki.

Tłusty czwartek 2020 - tradycja wywodzi się ze średniowieczaŹródło: 123RF
d2i9v7r

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek tradycyjnie wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Data tłustego czwartku zależy od Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. W tym roku jest to 20 lutego. Wtedy to tłumy czekają w kolejkach przed cukierniami i piekarniami. W wielu zakładach pracy tradycją jest, że pracodawca tego dnia częstuje swoich pracowników pączkami.

Kiedy środa popielcowa?

Środa Popielcowa w 2020 roku wypada 26 lutego. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli czasu pokuty przygotowującego do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Okres ten trwa 46 dni. Katolicy poszczą i powstrzymują się od hucznych zabaw.

Tłusty czwartek tradycja

Tradycja tłustego czwartku związana jest ze średniowieczem. Wtedy to przed wielkim postem opróżniano spiżarnie z produktów słodkich, owoców i tłuszczów, które w postnym okresie mogłyby stracić swoją świeżość. Przygotowywano z nich różne produkty, w tym właśnie pączki. Te różnicy się jednak od tych, jakie znamy obecnie. Wypiekano je z ciasta chlebowego i nadziewano m.in. słoniną.

d2i9v7r

Pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Wtedy to do niektórych pączków dodawano migdały. Zgodnie ze zwyczajem, temu kto znalazł je w swojej porcji, miało sprzyjać szczęście przez cały rok.

Ostatki 2020

Ostatki rozpoczynają się 20 lutego i trwać będą do 25 lutego. To ważne dni dla miłośników imprez. Jest to okres kończący karnawał i poprzedzający Wielki Post. Ostatni dzień karnawału zwany jest popularnie śledzikiem.

d2i9v7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i9v7r
Więcej tematów