TK wydał wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu
TK uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Zbadania przepisów domagali się w 2019 r. posłowie PiS.
W 2019 do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów PiS o zbadanie zgodności z polską konstytucją aborcji z powodu wady płodu. Chodzi o możliwość przerwania ciąży w przypadku podejrzenia choroby lub upośledzenia. To jedna z trzech dopuszczalnych możliwości przeprowadzenia aborcji w Polsce. Kompromis w tym zakresie ustalono w 1993 r.
Trybunał Konstytucyjny o przepisach aborcji ze względy na wady płodu
Teraz sprawą zajął się w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Prokurator Generalny oraz Sejm w swoim stanowisku wnioskowały o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z polską ustawą zasadniczą.
TK w czwartek uznał, że przepisy umożliwiające usunięcie płodu w wypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z konstytucją.
Wyrok zapadł większością głosów. Sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski zgłosili zdanie odrębne. - Zakaz naruszania godności człowieka na charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich - podkreślono w wyroku. Zaznaczono w nim, że system państwowy musi ją chronić, a człowiek nie może być wartościowany np. ze względu na wiek lub status społeczny.
- Niedopuszczalne jest stwierdzenie, że ze względu na jakieś cechy jednostka jest mniej warta, niż inne - odczytano. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podano w uzasadnieniu wyroku.
Sprawa budziła emocje jeszcze przed ogłoszeniem wyroku. Posłanki Lewicy przekonywały, że decyzja TK będzie miała wpływ na prawa wszystkich kobiet w Polsce. W ramach strajku samochodowego protestowały również działaczki ze Strajku Kobiet. Swój sprzeciw wyrażała również Akcja Demokracja. O zostawienie dotychczasowych przepisów apelowało również w liście otwartym do Trybunału Konstytucyjnego ponad 800 lekarzy.
Aborcja z powodu wady płodu. Rzecznik Praw Dziecka pisze pismo do TK
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar twierdzi natomiast, że zmiana przepisów antyaborcyjnych powinna być poprzedzona rzetelną, publiczną debatą, podczas której zainteresowane strony będą mogły przedstawić swoje racje. Z kolei Rzecznik Praw Dziecka Michał Pawlak stwierdził w piśmie do TK, że "aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia". Takie przerwanie ciąży ma "pozwalać zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby".
Przeczytaj również: Trybunał Konstytucyjny o tzw. aborcji eugenicznej. Protest przed TK