PolskaTK: siedem dni na zawiadomienie bez powtórnego awiza - niekonstytucyjne

TK: siedem dni na zawiadomienie bez powtórnego awiza - niekonstytucyjne

Siedmiodniowy termin przechowywania pisma procesowego i uznawanie go za doręczone, bez powtarzania awiza, ustanowione w procedurze administracyjnej, narusza konstytucję - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Sędziowie zajmowali się pytaniem prawnym zadanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie, który miał wątpliwości co do konstytucyjności przewidzianego w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) trybu doręczania pism sądowych. Wyrok oznacza, że parlament musi zmienić w tym zakresie procedurę sądowo- administracyjną.

Prowadząca działalność gospodarczą kobieta zaskarżyła do WSA decyzję dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, która określała zobowiązanie podatkowe jej firmy. Gdy sąd otrzymuje taką skargę, wysyła do stron powiadomienia o terminie pierwszego posiedzenia.

Organ podatkowy otrzymał powiadomienie bezpośrednio do rąk pracownika urzędu. Zawiadomienie skarżącej nastąpiło zaś w tzw. trybie doręczenia zastępczego, czyli wysłania listem poleconym i awizowania sądowego druku. Awizo nieodebrane po siedmiu dniach nie jest powtarzane. Ta procedura opiera się na domniemaniu, że pismo dotarło do adresata. Kobieta twierdzi, że nie otrzymała wezwania i z tej przyczyny nie mogła wziąć udziału w rozprawie.

W procedurze sądowo-administracyjnej rozstrzygnięcie sprawy na pierwszym posiedzeniu jest regułą. Tempo tego postępowania powoduje, że zanim strona może się zorientować, iż w jej sprawie odbyła się rozprawa i wydany został wyrok, orzeczenie to jest już prawomocne.

Ustanowienie siedmiodniowego terminu dla odbioru przesyłki od dnia jej awizowania, bez obowiązku powtórzenia zawiadomienia o przesyłce, pociąga za sobą ryzyko, że bez winy adresata pismo sądowe do niego nie dotrze - orzekł Trybunał.

Zdaniem Trybunału, regulacje zawarte w tym przepisie nie odpowiadają wymogom sprawiedliwej procedury sądowej - termin odbioru przesyłki awizowanej nie może być nadmiernie krótki; powinien odpowiadać wymogom sprawności proceduralnej. Według TK, ustawa powinna ustanawiać wymóg ponawiania zawiadomienia o przesyłce tak, aby ograniczać ryzyko jej niedotarcia do adresata.

Wyrok TK jest ostateczny.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)