TK przyznał rację Dudzie. Jest decyzja ws. przepisów o NCBR
Trybunał Konstytucyjny ocenił w środę, że nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia jest niekonstytucyjna. W uzasadnieniu stwierdzono, że w głosowaniu nie brali udziału posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Trybunał Konstytucyjny zajmuje się w środę pierwszym z serii prezydenckich wniosków kwestionujących - w trybie kontroli następczej - ustawy przyjęte przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Trybunał rozpoznał m.in. wniosek dotyczący przepisów o NCBR. Sędziowie TK orzekli, że uchwalanie ustaw bez Kamińskiego i Wąsika jest niekonstytucyjne. Tym samym uznali, że niekonstytucyjna jest nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia.
Uchwalona 26 stycznia br. nowelizacja ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce zakłada m.in. przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBR przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zamiast nadzoru ministra funduszy i polityki regionalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ambicje Mastalerka. Ekspertka ściągnęła go na ziemie?
Duda kieruje ustawy do TK
Pod koniec stycznia prezydent zadeklarował, że będzie kierował do TK wszystkie ustawy, które Sejm przyjmie bez udziału polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy pod koniec zeszłego roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaszeniu ich mandatów poselskich.
Według prezydenta, konstytucja określając liczbę posłów "jednocześnie nakazuje ustawodawcy wprowadzenie procedur, w oparciu o które ten skład miałby być uzupełniany".
Zdaniem Andrzeja Dudy w konsekwencji zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skład Sejmu należy uznać za niepełny, i tym samym niezgodny z ustawą zasadniczą. W efekcie za niekonstytucyjną - zdaniem prezydenta - należy uznać także ustawę pochodzącą od takiego organu.
Przeczytaj również: