PolskaTK: przepis o podnoszeniu kwalifikacji niekonstytucyjny

TK: przepis o podnoszeniu kwalifikacji niekonstytucyjny

Sposób wydania
rozporządzenia do Kodeksu pracy o podnoszeniu kwalifikacji
zawodowych pracowników jest niekonstytucyjny - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Uchylony przepis straci moc za rok.

Trybunał rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej do ustalenia w rozporządzeniu zakresów i warunków ułatwiania przez pracodawców podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Według RPO ministrowie z przyznanego im uprawnienia skorzystali w sposób szeroki i niczym nieograniczony, rozdzielając przy tym w sposób niekontrolowany różnego rodzaju prawa i obowiązki - dlatego złożył skargę do TK.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że mówiący o tym artykuł Kodeksu pracy jest niezgodny Konstytucją. Według TK ustawodawca w nieprawidłowy sposób skonstruował delegację ustawową, bo przepis Kodeksu upoważniający do wydania rozporządzenia nie zawierał ani szczegółowo wskazanego zakresu spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu, ani wytycznych co do jego treści.

- Stwierdzenie, że w zakresie i na warunkach ustalonych przez obu ministrów pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest niewystarczające do wydania zgodnego z konstytucją aktu wykonawczego - uznał Trybunał uznając charakter delegacji ustawowej za "blankietowy", co powoduje, że właściwi ministrowie uzyskują swobodne prawo regulacji związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. - Dochodzi do oderwania rozporządzenia od ustawy - uznali sędziowie.

Skoro Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis upoważniający do wydania rozporządzenia, również samo rozporządzenie nie spełnia wymogów określonych w konstytucji: nie zostało wydane w celu wykonania ustawy. Uchylenie delegacji ustawowej sprawia, że traci moc również akt wykonawczy wydany na podstawie tego przepisu.

Mając to na uwadze TK postanowił odroczyć na rok uchylenie obowiązywania tego przepisu, bo w przeciwnym razie z tą datą przestałyby obowiązywać jakiekolwiek zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, aż do momentu wydania nowych, zgodnych z konstytucją, rozporządzeń.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)