Titicaca - miejscem kultu już 2,5 tys. lat temu
Prawie 200 stanowisk archeologicznych świadczących
o wczesnym kulcie na terenie wysp jeziora Titicaca odkryli
archeolodzy w trakcie ostatnich prac.
Atrakcją turystyczną sławnych wysp Słońca i Księżyca leżących na jeziorze Titicaca była do tej pory inkaska świątynia zbudowana ok. 500 lat temu. Teraz najnowsze badania archeologów wykazały, że wyspy te są celem pielgrzymek wiernych już od 2,5 tys. lat.
Prace prowadzone przez Charlesa Stanish'a z University of California w Los Angeles i Briana Bauera z University of Illinois w Chicago doprowadziły do odnalezienia 185 stanowisk archeologicznych na wyspach. Odkryli oni pozostałości świątyni z ok. 500 r. p.n.e, wzniesionej prawdopodobnie przez członków kultury Chirpa. Znaleziono również wiele zabytków kultury Tiahuanaco (400- 1000 r. n.e.).
Ślady odkryte przez obu naukowców wskazują na to, że teren wysp był odwiedzany przez ludzi dużo wcześniej niż dotychczas uważano. Najstarsze pozostałości można datować na ok. 2000 r. p.n.e. i są to ślady działalności plemion zbieracko-łowieckich.
Umiejscowienie większości stanowisk z połowy I tysiąclecia p.n.e. wskazuje na to, ze istniała tutaj stała droga pielgrzymek prowadząca ze stałego lądu przez półwysep i teren jednej z wysp aż do odkrytej świątyni. Inkowie nie stworzyli niczego nowego, oni jedynie przejęli święte miejsca od wcześniejszych kultur - powiedział Charles Stanish. (kar)