Testy paszportu covidowego w Polsce. Jest termin
Paszporty covidowe, a właściwie certyfikaty potwierdzające testy i szczepienia, to rozwiązanie proponowane przez Komisję Europejską. Dokument będzie testowany m.in. w Polsce - wynika z nieoficjalnych doniesień. Mowa też o terminie - to koniec maja.
Polska będzie testować wraz z Komisją Europejską działanie unijnego, cyfrowego, zielonego certyfikatu, który umożliwi już w te wakacje podróże - podaje RMF FM, powołując się na informacje uzyskane w Brukseli od wysokiego rangą przedstawiciela Komisji Europejskiej.
Stacja wyjaśnia, że testy techniczne rozpoczną się w maju. Wtedy sprawdzone ma zostać współdziałanie systemu krajowego i unijnego.
Dokument, nazwany już "paszportem covidowym", zawierać ma informacje o dacie szczepienia przeciw COVID-19 i terminie wykonania negatywnego testu na obecność koronawirusa lub informacje o przebytej chorobie, a tym samym o przeciwciałach w organizmie podróżnego.
Zobacz też: Andrzej Sośnierz odchodzi z KP PiS. "Trwa szukanie haków na rodzinę Gowina"
Polska nie będzie w grupie państw, które jako pierwsze przystąpią do sprawdzania platformy przygotowanej przez KE już 10 maja. Nasz system będzie testowany za kilka tygodni, razem z tymi z Cypru, Danii, Irlandii, Łotwy, Portugalii, Rumunii i Słowenii.
Jak zauważa RMF FM, udział Polski w testach świadczyć ma o tym, że nasz kraj jest już praktycznie gotowy do wdrożenia tych unijnych zaświadczeń. Na testy nie zdecydowały się władze Belgii, Słowacji i Węgier.
Testy paszportu covidowego. KE: gotowość przed wakacjami
Zgodnie z planem KE, od 30 czerwca wszystkie kraje członkowskie powinny uzyskać wzajemny dostęp do danych, a tym samym mieć podstawy do uznawania zielonych certyfikatów.
Od początku czerwca system ma być w pełni operacyjny, czyli pod względem technicznym wszystko ma być gotowe. Unijne rozporządzenie wejdzie jednak w życie dopiero w drugiej połowie czerwca. Przyjmuje się, że od 30 czerwca wszystkie kraje będą już mogły korzystać z systemu, czyli będą w stanie wzajemnie uznawać zielone certyfikaty.
Koronawirus. Certyfikat szczepionkowy jak paszport
Europoseł PiS Adam Bielan, pytany o decyzję Parlamentu Europejskiego popierającą wydawanie certyfikatów szczepionkowych w Unii Europejskiej, przyznał, że głosował "za", bo chodzi o regulacje międzypaństwowe.
- Mamy dużą presję ze strony państw południa Europy, które w dużej mierze żyją z turystyki. Gdybyśmy w tym systemie nie uczestniczyli, to Polacy latem nie mogliby polecieć tam na wakacje - mówił Bielan w Polsat News.