Trwa ładowanie...
ycipk-b9oi32

Terroryści zaatakowali turystów w Egipcie. MSZ apeluje do Polaków o ostrożność

Autokar z turystami był celem zamachu bombowego w Egipcie. Terroryści znowu zaatakowali w pobliżu piramid w Gizie, niedaleko Kairu. To cios w powoli odbudowującą się turystykę kraju. Polskie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do Egiptu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uszkodzony przez wybuch bomby autokar turystyczny niedaleko piramid w Gizie
Uszkodzony przez wybuch bomby autokar turystyczny niedaleko piramid w Gizie (PAP/EPA)
ycipk-b9oi32

Ładunek zawierający gwoździe i kawałki metalu eksplodował obok przejeżdżającego autokaru, którym grupa turystów z Republiki Południowej Afryki jechała z lotniska w Kairze pod słynne piramidy w Gizie. Nikt nie zginął, ale 7 turystów i 10 Egipcjan zostało rannych.

Nieprzypadkowy był zarówno cel jak i miejsce zamachu. Bombę podłożono w pobliżu nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma zostać otwarte w 2020 r. Przeniesione do niego zostaną bezcenne zabytki, które obecnie znajdują się w starym muzeum w centrum Kairu.

Żadna organizacja nie przyznała się do zamachu, ale nie ma wątpliwości, że atak był dziełem islamistów. W ciągu kilku godzin od wybuchu egipskie służby bezpieczeństwa przeprowadziły rajdy na kryjówki terrorystów dwóch miejscowościach niedaleko Kairu. Według egipskiego MSZ funkcjonariusze zabili 12 ekstremistów oraz znaleźli broń i materiały do budowy bomb.

ycipk-b9oi32

Zobacz także: Sekielski dołącza do specjalnej akcji Wirtualnej Polski

Niedaleko miejsca ataku na autokar z turystami z RPA w grudniu 2018 r. bomba zabiła 3 Wietnamczyków i ich egipskiego przewodnika. Terroryści z pełna premiedytacją atakują cudzoziemców w poblizuą największych atrakcji kraju. Turystyka jest najważniejszym źródłem dochodów Kairu. Dlatego estremiści chcą przestraszyć potencjalnych gości zza granicy i w ten sposób uderzyć w gospodarkę, a co za tym idzie, osłabić rząd. Stąd też takich zamachów może być więcej.

Ataki w pobliżu piramid, najsłynniejszego zabytku Egiptu, są szczególnie dotkliwe w czasie, gdy branża turystyczna podnosi się po latach kryzysu spowodowanego "Arabską Wiosną" 2011 r. i zamachem bombowym na rosyjski samolot na Synaju. Zginęły wtedy 224 osoby.

ycipk-b9oi32

Polacy uwielbiają Egipt

Pomimo niepokojów i zamachów Egipt nie przestał być najpopularniejszym krajem wypoczynku turystów z Polski. Nie odstraszają ich nawet ostrzeżenia MSZ w Warszawie.

Layer 1

W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Nie można wykluczyć ataków także na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Polscy dyplomaci przestrzegają przed podróżami w szczególnie niebezpieczne rejony kraju, takie jak większość Półwyspu Synaj, gdzie trwa wojna z ISIS, czy tereny graniczące z Libią na zachodzie i Sudanem na południu Egiptu. W miejscach, do których można jeździć zalecana jest szczególna ostrożność.

ycipk-b9oi32

Polacy są zachęcani do wyjazdów grupowych wyłącznie do strzeżonych obiektów w miejscowościach turystycznych. Szczególnie popularne są kurorty nad Morzem Czerwonym, które są także oczkiem w głowie władz usiłujących zapewnić pełne bezpieczeństwo i w ten sposób chronić gospodarkę kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-b9oi32

ycipk-b9oi32
ycipk-b9oi32
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów