WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Teresa Torańska pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

- Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski, dociekając prawdy - mówił Bronisław Komorowski o Teresie Torańskiej podczas uroczystości pogrzebowych dziennikarki i pisarki. Prezydent pośmiertnie odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał mąż dziennikarki Leszek Sankowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Teresa Torańska pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
(PAP, Fot: Adam Ciereszko)
WP

Torańska, autorka wywiadów m.in. z dawnymi działaczami komunistycznymi, zmarła 2 stycznia.

- Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski; pisała, dociekając prawdy. I wtedy, gdy jej rozmówcami byli "oni", z mijającej rzeczywistości komunistycznej, jak i gdy jej rozmówcami staliśmy się "my", z naszej Polski solidarnościowej - mówił o Torańskiej prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślał, że dziennikarka nie oszczędzała swoich rozmówców, "ale szanowała ich emocje, zaskakiwała i potrafiła trafiać w czułe punkty, ale zawsze dawała szansę na obronę odmiennych cudzych racji".

WP

Głos podczas uroczystości zabrała także marszałek sejmu Ewa Kopacz. - Przyszliśmy tu z potrzeby serca, ale z głowami pełnymi pytań - mówiła. - Na tamtym brzegu przed Najwyższym, kto jest rozmówcą, a kto pytającym? (...) Czy dziś pytanym jest On i trwa dialog między mistrzem słowa a mistrzynią rozmowy? - pytała marszałek. - Mam dziś głęboką nadzieję, że kiedyś przeczytam ten tekst w niebieskim archiwum - dodała.

Torańska urodziła się w 1944 r. w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później z paryską "Kulturą". Była autorką książki pt. "Oni" (1985), na którą złożyły się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP