Trwa ładowanie...

Ten projekt przełamie zmowę milczenia w Kościele? Potrzeba 100 tys. podpisów

Jest już projekt powołania niezależnej od rządu komisji, która zbada przypadki pedofilii w polskim Kościele. Potrzeba jednak 100 tys. podpisów, by mógł być procedowany. W najbliższym czasie zacznie je zbierać fundacja Nie lękajcie się, która pomaga ofiarom księży.

Share
Ten projekt przełamie zmowę milczenia w Kościele? Potrzeba 100 tys. podpisów
Źródło: Youtube.com
d35tdrn

Zbiórka podpisów ruszy na początku czerwca. Zgodnie z założeniami komisja miałaby zostać powołana przez Sejm. W skład komisji mieliby wchodzić m.in. eksperci z zakresu prawa, psychologii, seksuologii. Działałaby ona bez udziału przedstawicieli Kościoła. Kandydatów zgłaszałby samorządy zawodowe, takie jak Naczelna Rada Adwokacka, Naczelna Izba Lekarska, czy Komitet Organizacyjny Izb Psychologów.

Komisja miałaby zbadać jak kościelni hierarchowie reagowali na przypadki przemocy seksualnej ich podwładnych. Miałaby także obowiązek zgłosić organom ścigania wszelkie przypadki podejrzenia złamania prawa w tym zakresie. Przedstawiciele komisji mieliby zapewniony udział jako strona w postępowaniach karnych, cywilnych, administracyjnych.

d35tdrn

15-osobowa komisja otrzymałaby także możliwość wzywania do składania wyjaśnień i udostępniania dokumentów związanych z prowadzonymi sprawami oraz wystąpić o sądowy nakaz przeszukania.

- Chcielibyśmy, by projekt w sprawie komisji trafił do Sejmu po wakacjach. Mamy świadomość, że teraz jest już zbyt mało czasu, ale to ważna sprawa i nie można jej odwlekać. Każdego dnia od czasu premiery filmu "Tylko nie mów nikomu" zgłasza się do fundacji kilkadziesiąt nowych ofiar duchownych. Mam 100 zgłoszeń na skrzynce mailowej. Najmłodsza ma zaledwie 11 lat i była skrzywdzona gdy miała 9 – mówi Marek Lisiński, założyciel Fundacji Nie lękajcie się.

Projekt komisji jest wzorowany na doświadczeniach z Australii. Tam podobne grono zostało powołane sześć lat temu. W 2017 opublikowało raport, który wskazuje ponad 4 tysiące ofiar duchownych. Średni wiek ofiar to 11 lat.

Także Koalicja Europejska postuluje powołanie komisji do zbadania pedofilii w polskim Kościele. Dzisiaj w Toruniu odbędzie się konferencja w tej sprawie. - Nie zgodzimy się, żeby to była komisja rozmywania odpowiedzialności i odwracania uwagi. Jeśli są pedofile wśród murarzy czy reżyserów - bo nie wykluczam tego - to nie potrzeba do tego komisji specjalnej. Jest policja i prokuratura – mówi w niedzielę Grzegorz Schetyna, lider PO.

d35tdrn

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Sekielski dołącza do specjalnej akcji Wirtualnej Polski

d35tdrn

Podziel się opinią

Share
d35tdrn
d35tdrn
Więcej tematów