"Ten atak może grozić wprowadzeniem stanu wojennego"
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o stanie wojennym. Zmiana polega na wprowadzeniu do przepisów o stanach nadzwyczajnych - wojennym, wyjątkowym i klęski żywiołowej - definicji cyberprzestrzeni, przez którą rozumie się "przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne".
27.09.2011 | aktual.: 27.09.2011 13:40
Wrogie działania w cyberprzestrzeni
Podpisana we wtorek nowelizacja ustawy o stanie wojennym przewiduje, że prezydent mógłby - na wniosek rządu - wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni.
Wiosną prezydent Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które uwzględniałyby zagrożenie atakami na systemy teleinformatyczne. Pod koniec maja projekt, który powstał w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dyskutował o nim także z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. służb specjalnych.
- To potrzebna ustawa, na którą czeka nie tylko polski system obrony, system bezpieczeństwa, obrony przed zagrożeniami, ale też system NATO-wski – podkreślił. Przypomniał, że ustawa – była inicjatywą prezydencką. Projekt noweli powstał w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent dziękował BBN za przygotowanie projektu, a parlamentowi, za to, że zdążył ustawę przyjąć.
Zgodnie z nowymi regulacjami prezydent będzie mógł - na wniosek rządu - wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Ustawa zmienia przepisy dot. stanu wojennego, wyjątkowego oraz stanu klęski żywiołowej.
"Siećpospolita"
W Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski bierze udział w Forum Debaty Publicznej pt. "Siećpospolita". Debata dotyczy m.in. nowych sposobów tworzenia więzi społecznych w dobie społeczeństwa informacyjnego oraz roli pełni sprawne państwo.
- Ta konferencja to okazja, żeby porozmawiać o sprawach, które są ważne z punktu widzenia Polski. Przyłączenie Polski do internetu to przyłączenie do nowoczesnego świata - mówił prezydent. Wśród problemów poruszanych na konferencji pojawiło się pytanie o sieć i infrastrukturę w aspekcie szeroko pojętej edukacji. - Internet to nie kwestia mody, to nowe narzędzie do zdobywania wiedzy - uważa Komorowski. Prezydent nawiązał do kwestii rozproszonej po świecie Polonii, i tego, że w tej sytuacji internet rozwiązuje problem dostępu do edukacji.
W dyskusji została poruszona kwestia usprawnienia dostępu do internetu w kontekście problemu wykluczenia cyfrowego. - Rozwiązanie problemu wykluczenia cyfrowego dotyczy mojego pokolenia i poprzedniego - powiedział prezydent. Na konferencji mówi się również o problemie upowszechniania dostępu do szerokopasmowego internetu, który jest szansą na nowoczesność i modernizację.
- Naszym wspólnym marzeniem i troską powinno być zwiększenie udziału w obywateli w procedurach demokratycznych i szansa głosowanie przez internet - mówił prezydent. - Wydaje się, że przyszłość wysokiego udziału obywateli w procedurach demokratycznych może być pochodną uczestnictwa w "Siećpospolitej" - dodał.
Uczestnicy debaty podejmą wyzwanie określenia standardów cyfrowej edukacji wynikającej z kształtowania się nowego społeczeństwa. Wraz z nowoczesną technologią oraz umiejętnością posługiwania się nią wiążą się nowe kompetencje, które przesądzają o pozycji ekonomicznej i cywilizacyjnej kraju i obywateli.
Przeczytaj też: Kryzys polskiej armii, czy jesteśmy bezpieczni?