Temperatura wystrzeli. Ale może to na nas źle wpłynąć
Od niedzieli prognozowany jest skok temperatury o 10 st. C. Biometeorolog IMGW ostrzega, że może mieć to negatywny wpływ na nasze samopoczucie. - Może skutkować np. uczuciem senności. Pomocą w walce z gorszym samopoczuciem może być odpoczynek i zbilansowana dieta - mówi dr Grzegorz Kaliński.
Co musisz wiedzieć?
- Nagły wzrost temperatury: Od niedzieli temperatura w Polsce wzrośnie o 10 st. C, co może wpłynąć na nasze samopoczucie.
- Wpływ na organizm: Zmiana warunków termicznych i tlenowych może powodować senność i opóźnioną reakcję.
- Sposoby radzenia sobie: Odpoczynek, zbilansowana dieta i unikanie późnych drzemek mogą pomóc w adaptacji.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jakie są skutki nagłego wzrostu temperatury?
Biometeorolog IMGW, dr Grzegorz Kaliński, ostrzega przed skutkami nagłego wzrostu temperatury, który prognozowany jest od niedzieli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Likwidacja prac domowych. Rodzice zdecydowanie o pomyśle Nowackiej
- W nadchodzący weekend głównym czynnikiem kształtującym warunki biometeorologiczne w Polsce będzie istotna zmiana warunków termicznych i tlenowych - przyznaje dr Kaliński. Zmiana ta może prowadzić do uczucia senności i opóźnionej reakcji organizmu.
Dr Kaliński wyjaśnia, że cieplejsze powietrze, które napłynie, jest rzadsze i zawiera mniej tlenu, co może wpływać na naszą sprawność psychofizyczną. - Wypoczynek przed nagłą zmianą pogody pozwoli ograniczyć niekorzystny wpływ pogody na nasze samopoczucie - dodał ekspert.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie będą nadchodzące miesiące? Opublikowano szczegółowe mapy
Jak przygotować się na zmiany pogodowe?
Ekspert zaleca, aby przed nadchodzącymi zmianami zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę oraz większą dawkę relaksu. - W celu pobudzenia się do działania możemy napić się mocnej herbaty lub kawy, a w ostateczności można spróbować krótkiej 20-minutowej drzemki - radzi dr Kaliński. Ważne jest, aby drzemka nie była zbyt długa ani zbyt późna, by nie zaburzyć rytmu okołodobowego.
Każdy człowiek reaguje inaczej na zmiany pogodowe. Osoby zdrowe i zahartowane mogą przejść przez te zmiany bezobjawowo, podczas gdy inni mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia.
- U przeciętnego mieszkańca Polski nagłe zmiany pogodowe mogą wywoływać objawy meteorotropowe np. w postaci pogorszonego samopoczucia lub bólu głowy - wyjaśnia dr Kaliński.