Trwa ładowanie...
ycipk-4clls9

Tego w Europie jeszcze nie było - pozwali samego papieża

Kilkadziesiąt ofiar skandalu pedofilskiego w belgijskim Kościele katolickim pozwało Watykan. Pozew wysłano zarówno do Rzymu, jak i belgijskich biskupów. Według adwokatów pokrzywdzonych, to pierwszy przypadek w Europie, kiedy podjęto kroki prawne przeciwko najwyższym władzom Kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tego w Europie jeszcze nie było - pozwali samego papieża
(Jupiterimages)
ycipk-4clls9

Na konferencji prasowej ofiary wykorzystywania seksualnego i ich adwokaci poinformowali, że domagają się odszkodowania za doznane krzywdy. W sumie pozew złożyło około 80 osób, ale zdaniem prawników wciąż dołączają kolejne.

- Grupa ofiar nadużyć seksualnych księży, popełnionych wewnątrz Kościoła, wzywa Stolicę Apostolską, biskupów belgijskich i hierarchów kościelnych do stanięcia przed sądem pierwszej instancji w Gandawie - powiedział na konferencji prasowej adwokat Walter Van Steenbrugge, cytowany przez AFP. Zarzuca on władzom Kościoła, w tym również papieżowi, brak reakcji na doniesienia o setkach ofiar nadużyć księży.

- Papież jest głową Stolicy Apostolskiej - argumentował Van Steenbrugge - Wyznacza biskupów i sprawuje nad nimi władzę, a to oznacza, że może być odpowiedzialny za ich błędy - dodał. Zdaniem prawnika, papież powinien odpowiadać również za własne zaniedbania, ponieważ nie interweniował w tej sprawie.

ycipk-4clls9

Według kanonisty Rika Tofsa z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain, cytowanego przez dziennik "Le Soir", skazanie władz kościelnych będzie skomplikowane, ale nie niemożliwe. Sąd będzie najpierw musiał uchylić immunitet, jaki przysługuje Stolicy Apostolskiej, i wykazać związek pomiędzy brakiem reakcji ze strony Watykanu, biskupów i przełożonych Kościoła a szkodami moralnymi i cielesnymi spowodowanymi przez księży. - Nie jest to sprawą prostą, ale wszystko jest możliwe - uznał cytowany przez "Le Soir" Tofs.

Złożony pozew jest skierowany przeciwko Watykanowi i całym władzom belgijskiego Kościoła: biskupom, przełożonym ruchów i kongregacji religijnych w Belgii. Pozwani będą musieli najpierw stawić się przed sądem cywilnym w Gandawie. Kalendarz przesłuchań ma być ustalony we wrześniu.

W zeszłym roku belgijskim kościołem katolickim wstrząsnął skandal pedofilski. Ofiarami wykorzystania seksualnego przez księży miało paść od lat 50. blisko 500 osób; 13 z nich popełniło samobójstwo.

W styczniu ujawniono kościelny raport przeznaczony dla komisji parlamentarnej, z którego wynikało, że Kościół katolicki Belgii zidentyfikował w swoich szeregach 134 księży-pedofilów.

ycipk-4clls9

Biskupi zapłacą ofiarom księży-pedofilów

W poniedziałek belgijscy biskupi ogłosili, że zobowiążą się do wypłacenia odszkodowań ofiarom księży-pedofilów. Zadeklarowali przy tym, że "są świadomi odpowiedzialności moralnej" w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele.

Hierarchowie jednoznacznie przyznali, że "takie czyny są tym bardziej karygodne, że dopuszczają się ich członkowie Kościoła cieszący się moralnym autorytetem, którzy powinni stanowić przykład" - napisano w komunikacie.

Z tego powodu, a także "świadomi oczekiwań społecznych" biskupi zobowiązali się do "podjęcia środków mających na celu zadośćuczynić cierpieniom" ofiar, również na drodze odszkodowań finansowych.

ycipk-4clls9

Deklaracja biskupów stanowi odpowiedź na prace parlamentarnej komisji ds. nadużyć seksualnych utworzonej pod koniec 2010 roku po ujawnieniu setek przypadków nadużyć popełnionych przez belgijski kler.

Biskupi mają w tej sprawie współpracować ze specjalną komisją arbitrażową, której powołanie rekomendowała pod koniec marca komisja parlamentarna.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4clls9

ycipk-4clls9
ycipk-4clls9