Tęczowy Piątek w polskich szkołach już jutro, 26 października 2018. Akcja środowisk LGBTQI ma uczyć tolerancji
Tęczowy Piątek: akcja organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii odbędzie się 26 października. Wydarzenie wzbudza wiele kontrowersji.
25.10.2018 | aktual.: 25.10.2018 13:27
Tęczowy Piątek w polskich szkołach
Jak podała Kampania Przeciw Homofobii, w tym roku w akcję Tęczowy Piątek zaangażowało się rekordowe 211 szkół w całym kraju. Według Joanny Skoniecznej z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii, głównym celem akcji jest pokazanie uczniom i uczennicom, że szkoła to bezpieczne miejsce, w którym każdy może być sobą. Tego dnia zarówno uczniowie, jak i dorośli dadzą wyraźny sygnały osobom LGBTQI, że mogą liczyć na ich wsparcie.
Tęczowy Piątek – szczegóły akcji
O wyglądzie Tęczowego Piątku zadecyduje nauczyciel lub nauczycielka wraz z uczniami. Zdaniem Joanny Skonieczniej to właśnie oni najlepiej znają swoją szkołę i wiedzą, jaki przebieg lekcji sprawdzi się u nich najlepiej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że z badan przeprowadzonych przez KPH wynika, iż aż 70% uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a do 30% przypadków agresji doszło właśnie w szkołach.
Sprzeciw ze strony części rodziców
Nie da się ukryć, że akcja Tęczowy Piątek spotkała się również z krytyką części rodziców i władz samorządowych. Przykładem takiej postawy jest list lubelskiego radnego PiS do prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. Radny oznajmił w nim, iż akcja budzi sprzeciw i oburzenie rodziców, którzy w rozmowach i listach skierowanych do polityka oznajmiają, że nie chcą, żeby ich dzieci brały udział w podobnych programach. Poseł PiS, Dariusz Piontkowski pełniący funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej K_omisji Edukacji, Nauki i Młodzieży _zapewnił, że głos rodziców w sprawie akcji w danej szkole ma duże znaczenie. Zwrócił również uwagę na fakt, iż zajęcia nie są obowiązkowe i nie każdy uczeń musi w nich uczestniczyć.