„Tęczowy Piątek”: dezinformacja i protesty wśród rodziców
Dzisiaj w ponad 211 szkołach (jak zapowiadają organizatorzy Kampanii Przeciw Homofobii) odbędzie się „Tęczowy Piątek”. Akcja ma na celu m.in. propagowanie akceptacji i otwartości na uczniów i uczennice LGBTQI. Wydarzenie to wywołało protesty wśród rodziców, którzy są niedoinformowani o przedsięwzięciu.
26 października, w ponad dwustu szkołach w całej Polsce, ma zostać zorganizowany tzw. „Tęczowy Piątek”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Kampania Przeciw Homofobii – organizacja propagującą obyczaje grup LGBT. Przedsięwzięcie wywołało szczególny protest wśród rodziców, których nikt nie poinformował, jak dokładnie będą wyglądać zajęcia w szkołach ich dzieci, i o czym będą one „edukowane”. Jedna z mam, jak czytamy w mediach społecznościowych, o całej akcji dowiedziała się z Facebook’a Wojciecha Cejrowskiego, który na swoim koncie „zaprotestował” przeciwko temu wydarzeniu.
"Tęczowy Piątek": "(...) pierwszoklasiści szkoły podstawowej nie powinni być angażowani w tego typu tematy"
„W szkole mojego syna piątek jest dniem spódniczki. Wszyscy włącznie z chłopcami mają założyć tego dnia spódniczki. Myślałam, że to niewinna zabawa, forma żartu, aż do momentu gdy zobaczyłam ten wpis i dowiedziałam się o tęczowym piątku…. Jestem wściekła że zostało mi to przedstawione w taki sposób. Nie byłabym świadoma w czym bierze udział moje dziecko.. A uważam że pierwszoklasiści szkoły podstawowej nie powinni być angażowani w tego typu tematy…” – pisze jedna z internautek.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Fundacja Ordo Iuris pomaga protestującym rodzicom
Część rodziców postanowiła zaprotestować. W mediach pojawiły się głosy, że tego dnia rodzice nie powinni puścić dzieci do szkoły. Fundacja Ordo Iuris przygotowała specjalne oświadczenie, którym mogą posłużyć się opiekunowie niewyrażający zgody na tego typu praktyki.
„Wobec tak otwartego zamiaru ingerencji w treści przekazywane uczniom podczas zajęć lekcyjnych, Instytut Ordo Iuris przypomina, iż zgodnie z art. 86 prawa oświatowego, podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację pozarządową wymaga, poza zgodą dyrektora i rady szkoły, uzyskania zgody rady rodziców. „Tęczowy Piątek” jest niewątpliwie wyrazem współpracy szkoły, choćby jednorazowej, z organizacją pozarządową. Zatem jego przeprowadzenie wymaga wyrażenia takiej zgody. Co więcej, art. 109 prawa oświatowego dzieli formy działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły na zajęcia obowiązkowe oraz szereg innych, nieobowiązkowych. Stąd, nawet jeśli rada rodziców zgodzi się na działalność organizacji w środowisku szkolnym, udział dziecka we wszystkich zajęciach, poza obowiązkowymi, uwarunkowany jest zgodą jego rodziców” – czytamy na stronie instytutu Ordo Iuris.
„Mając tego świadomość, środowiska propagujące obyczaje LGBT, usiłują przemycać kontrowersyjne treści na zajęciach obowiązkowych, korzystając z pomocy niektórych nauczycieli i zaopatrując ich w przygotowane przez siebie materiały. Na takim właśnie schemacie opierać się ma »Tęczowy Piątek«. Praktyka ta stanowi jednak głęboką ingerencję w prawo rodziców do wychowania i zapewnienia dziecku wychowania zgodnego z ich przekonaniami, co jest gwarantowane przez Konstytucję RP, ustawy zwykłe i ratyfikowane przez Polskę, najważniejsze traktaty międzynarodowe” - zauważa mec. Rafał Dorosiński z Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris.
"Tęczowy Piątek" w polskich szkołach
„Tęczowy Piątek” jest wydarzeniem zorganizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii. „Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich” – czytamy w oficjalnym komunikacie.