Tęczowy Piątek 2019. Wasza ocena nie pozostawia wątpliwości
Kwestia Tęczowego Piątku podzieliła naszych czytelników. W ankiecie przeprowadzonej przez redakcję Dziejesię głos zabrało ponad 60 tysięcy internautów. Mimo, że wyniki jasno wskazują na jedno ze stanowisk, sprawa nie do końca jest taka oczywista.
To była jedna z najbardziej dynamicznych dyskusji na profilu redakcji Dziejesię na Facebooku. Nasza ankieta dotarła do blisko pół miliona użytkowników!
Tęczowy Piątek 2019. Co to za inicjatywa
Dziś w polskich szkołach organizowany jest Tęczowy Piątek. Organizuje go Kampania Przeciw Homofobii, stowarzyszenie założone przez Roberta Biedronia, które działa na rzecz osób LGBT.
Na czym ta inicjatywa polega? Uczniowie przede wszystkim biorą udział w zajęciach dotyczących akceptacji i otwartości na rówieśników LBGT+. Pokazują też swoją solidarność z nimi, wieszając na korytarzach tęczowe flagi i plakaty, czy też ubierając się w tęczowe kolory.
Nowi posłowie mają problem. Zadaliśmy kilka prostych pytań
Tęczowy Piątek 2019. Fala hejtu i merytoryczna krytyka
Kwestia Tęczowego Piątku jest na tyle kontrowersyjna, że postanowiliśmy zapytać o nią naszych czytelników. Pytanie brzmiało następująco: "Czy jutro w Waszych szkołach odbędzie się Tęczowy Piątek? Popieracie tę inicjatywę?".
Ankieta okazała się strzałem w dziesiątkę. Głos zabrało w niej ponad 60 tysięcy internautów. Napisaliście także setki komentarzy, a wśród nich znalazły się opinie najważniejsze: uczniów, nauczycieli i rodziców.
Mimo przeważającej fali hejtu, jaki wylał się w kierunku środowisk LGBT, pojawiły się także komentarze merytoryczne, które prezentujemy poniżej. - Pomysł tęczowych piątków to głupota. A dlaczego? Bo to na siłę przekonywanie dzieci i młodzieży do pewnych racji. Gdyby to były zajęcia dodatkowe, takie po lekcjach. "Tęczowa sobota"? Okej! Wtedy przychodzi ten, kto chce przyjść. Przyjdzie 10 osób, namówią innych bo ktoś powie pozostałym, że wcale nie jest źle i za tydzień lub dwa przyjdzie 20 osób. Robienie czegoś na siłę w niczym nie pomoże" - napisał Mariusz.
Jego zdanie poparli też inni internauci. Wśród krytyków Tęczowego Piątku znalazł się pan Bartek: - Przypominam, że to są dodatkowe zajęcia, nie mające nic wspólnego z programem nauczania szkoły. Rodzice muszą wyrazić zgodę na udział dziecka w tym marnym przedstawieniu - podkreślił mężczyzna.
Tęczowy Piątek 2019. Dyskusja
Z ich argumentami nie zgadza się Julia, uczennica jednej z Warszawskich szkół. - U mnie w szkole jest Tęczowy Piątek i nikt nie ma z tym żadnego problemu, dlatego trochę przeraża mnie jak dużo osób postrzega to jako coś negatywnego. To tylko jeden dzień, w którym ludzie z własnej i nie przymuszonej woli mogą okazać wsparcie dla osób LGBT. Nikomu krzywdy to nie robi - tłumaczy internautka.
Uczniowie głośno komentowali krytykę Tęczowego Piątku. - Oczywiście że popieram, moja szkoła organizuje coś takiego. Sam postaram się pomóc w organizacji, pomimo iż sam nie zaliczam się do osób LGBT+. Dobrze byłoby okazać nieco wsparcia osobom o odmiennej orientacji seksualnej. Szczególnie zwracając uwagę na to, jak ostatnio ich środowiska i oni sami są poniżani przez większość polskiego społeczeństwa - zaznaczył Tomek, uczeń ze Śląska.
Znalazły się także głosy nauczycieli. - Ja uczę szacunku i tolerancji do wszystkich ludzi. Nie tylko tych tęczowych. Więc nie popieram takich akcji - napisał Jan.
Tęczowy Piątek 2019. Wyniki ankiety
W ankiecie znacznie przeważyła opcja krytyczna w stosunku do Tęczowego Piątku, na którą głos oddało 43 tysiące naszych internautów. Za poparciem dla tej inicjatywy opowiedziało się 19 tysięcy czytelników Wirtualnej Polski.
Procentowo przełożyło się to na wynik 69 proc. przeciwko Tęczowym Piątkom i 31 proc. za ich przeprowadzeniem. Nie są to jednak wyniki, które w pełni oddają poparcie, bądź jego brak dla tej akcji. Dlaczego?
Ankieta opublikowana na profilu redakcji Dziejesię została udostępniona przez 395 innych profili. Wśród nich były osoby prywatne, ale też organizacje zrzeszające przeciwników bądź popleczników Tęczowych Piątków. Do głosowania nawoływały m. in. "Nowosądecki Klub Gazety Polskiej", "Narodowy Jasień" oraz grupa "Queer solidarnie". Takie działania niestety mogły wpłynąć na wyniki głosowania naszych czytelników.
*A jakie jest Wasze zdanie? Czy Tęczowy Piątek powinien być organizowany? Piszcie na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze komentarze oraz opinie. *