PolskaTeatr STU obchodzi jubileusz 40-lecia

Teatr STU obchodzi jubileusz 40‑lecia

Krakowski Teatr Scena STU obchodzi w tym
miesiącu jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Z tej okazji wydano
specjalny jubileuszowy album "Rodzina STU. Pokrewieństwa z wyboru"
zawierający wspomniana artystów związanych ze sceną.

17.02.2006 16:10

Założyciel i dyrektor teatru, Krzysztof Jasiński poinformował, że jubileuszowe obchody uświetnią premiery zaplanowane na ten rok. W najbliższy poniedziałek, w rocznicę założenia Teatru STU, jak co roku odbędzie się też spotkanie, na które "nikogo się nie zaprasza, a przychodzą ci, którzy czują, że powinni tu być".

Wśród tegorocznych premier znalazły się "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego z Jerzym Trelą, "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza z Janem Peszkiem, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Uzdrowiciel" Briana Friela.

Na piątkowej konferencji prasowej zaprezentowany został album "Rodzina STU" specjalnie wydany z okazji jubileuszu. Swoje wspomnienia dotyczące krakowskiej sceny opisało w nim 100 artystów związanych z nią w ciągu 40 lat. Książka zawiera też wiele zdjęć, plakatów i dokumentów teatralnych.

Bohaterami tej książki są ludzie związani z Teatrem STU, zaliczani do rodziny STU. To nie jest czcze podejście, ale realne poczucie - wszyscy obecni w albumie mają poczucie więzi rodzinnej - mówił współautor wydawnictwa, Edward Chudziński.

Jak wspominał Krzysztof Jasiński, zakładając teatr nie planował, że będzie on działał przez 40 lat. Nie byłoby 40 lat gdyby nie udało nam się przejść przez te wszystkie transformacje i progi - zaznaczył.

Według niego, najważniejsze cezury to stan wojenny, który zespół "przetrzymał", a potem wybuch wolności i zmierzenie się z kapitalizmem. Teatr STU byt teatrem prywatnym i wtedy zaczęło nam się wszystko walić na głowę. Nie było siły żeby to utrzymać, ale z pomocą przyszły nam władze Krakowa, które nas wsparły i od których dostaliśmy m.in. budynek - wspominał.

Podkreślił, że krakowska scena jest jednym z niewielu teatrów w kraju posiadających repertuar zaplanowany na cały rok. Wystawia 160 spektakli rocznie, na które przychodzi w sumie ok. 30 tys. widzów, co daje ponad 90-proc. frekwencję. W całym kraju Teatr STU jest znany głównie z organizowanych od lat benefisów największych gwiazd, prezentowanych w TVP.

Teatr STU został powołany do życia w 1966 r. przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim nieprzerwanie do dziś. Biografia artystyczna sceny zaczyna się, kiedy tzw. kultura studencka, korzystając z popaździernikowej liberalizacji, stała się synonimem odważnych przedstawień teatralnych i kabaretowych, ambitnej piosenki literackiej, nowatorskich poszukiwań i eksperymentów w różnych dziedzinach sztuki. Przez teatr przewinęło się wtedy wielu wybitnych twórców.

W 1975 r. teatr otrzymał status zawodowy, stając się teatrem profesjonalnym w sensie organizacyjnym, zachowując jednak niezależność i szczególny klimat teatru alternatywnego. W 1997 r. powstał Krakowski Teatr Scena STU, który ma charakter impresaryjny.

Wizerunek teatru w ciągu 40 lat jego działalności współtworzyli m.in. Iwona Bielska, Beata Rybotycka, Krzysztof Globisz, Dariusz Gnatowski, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Jerzy Zoń, Leszek Aleksander Moczulski, Marek Grechuta, Janusz Grzywacz, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Janusz Stokłosa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)