Trwa ładowanie...
d35vr36

Tatry. Tragiczny sezon w górach. TOPR wylicza

Tragiczny sezon w polskich Tatrach. Od 15 czerwca do końca września ratownicy TOPR byli wzywani do 613 wypadków. Dwa były najtragiczniejsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry. W polskiej części Tatr zginęło latem 8 osób
Tatry. W polskiej części Tatr zginęło latem 8 osób (East News)
d35vr36

TOPR ocenił tegoroczny sezon w Tatrach jako "najbardziej tragiczny" - czytamy na portalu tatromaniak.pl. W polskiej części gór zginęło latem 8 osób. Ratownik Andrzej Maciata w rozmowie z PAP przypomniał dwa najgorsze zdarzenia: na Giewoncie i w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Przypomnijmy, że 22 sierpnia doszło do silnych wyładowań atmosferycznych w wielu miejscach w górach. Najtragiczniejsza sytuacja była na Giewoncie. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych, wiele trafiło do szpitali, niektóre w stanie ciężkim.

d35vr36

Na stałe w historii TOPR zapisze się również akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Przypomnijmy, że sześciu grotołazów weszło do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach 15 sierpnia. Wyprawa miała na celu odkrycie nowych partii jaskini. Speleolodzy byli dobrze przygotowani. 17 sierpnia doszło jednak do zalania jednego z korytarzy, co odcięło drogę powrotną dwójce eksploratorów. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła TOPR o problemach towarzyszy.

Ratownicy natychmiast ruszyli na pomoc. Wąskimi korytarzami musieli przeciskać się do uwięzionych mężczyzn. Aby dostać się do grotołazów używali mikroładunków wybuchowych.

Trudne warunki w Tatrach. Ostrzeżenie

TOPR ostrzega: "w Tatrach powyżej 2000 m n.p.m spadło około 20-30cm. śniegu. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne".

d35vr36

Szlaki są oblodzone i zasypane śniegiem. Na stromych i nasłonecznionych zboczach, zwłaszcza o podłożu trawiastym, można spodziewać się wystąpienia zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują, by nie wychodzić w wyższe partie Tatr.

Burza po występie Wałęsy na konwencji KO. Siemoniak tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35vr36

Podziel się opinią

Share

d35vr36

d35vr36
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów