Trwa ładowanie...
ycipk-1b8w8p

Tatry: jaskinia Wielka Śnieżna. TOPR transportuje ciała grotołazów. Znaleziono przy nich materiały wybuchowe

Tatry. TOPR rozpoczął transport ciał grotołazów z jaskini Wielkiej Śnieżnej. Z powodu ciasnoty w korytarzach jest on bardzo utrudniony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratownicy rozpoczęli transport ciał grotołazów z jaskini Wielkiej Śnieżnej
Ratownicy rozpoczęli transport ciał grotołazów z jaskini Wielkiej Śnieżnej (East News, Fot: Paweł Murzyn)
ycipk-1b8w8p

Ratownicy poinformowali, że pierwszy etap transportu udało się zakończyć. Przeniesiono ciała z poszerzanego odcinka do partii jaskini zwanej Białą Wodą - informuje portal 24tp.pl

- Przy grotołazach odnaleziono materiały wybuchowe niewiadomego pochodzenia, których to istnienie było przez nas brane pod uwagę przy ocenie ryzyka od początku trwania akcji - powiedział portalowi 24tp.pl Marcin Józefowicz, ratownik TOPR.

Zobacz także: Jaskinia Wielka Śnieżna. Dramatyczny epizod akcji w Tatrach. TOPR ujawnił to dopiero teraz

ycipk-1b8w8p

Po zakończeniu pierwszego etapu transportu, ratownicy zajęli się przygotowaniem kolejnego odcinka trasy, którą będą jutro wynosić ciała.

Tatry. Grotołazi utknęli w jaskini Wielkiej Śnieżnej

Sześciu grotołazów weszło do jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach 15 sierpnia. Wyprawa miała na celu odkrycie nowych partii jaskini. Speleolodzy byli dobrze przygotowani. 17 sierpnia doszło jednak do zalania jednego z korytarzy, co odcięło drogę powrotną dwójce eksploratorów. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła o problemach towarzyszy TOPR.

Ratownicy natychmiast ruszyli na pomoc. Wąskimi korytarzami musieli przeciskać się do uwięzionych mężczyzn. Aby dostać się do grotołazów używali ładunków wybuchowych wielkości zapalniczki.

ycipk-1b8w8p

Zobacz także: Tatry. Emocje wokół akcji w Jaskini Wielkiej Śnieźnej. Polski Związek Alpinizmu: "odcinamy się"

Trwał wyścig z czasem. Uwięzieni w jaskini mogli mieć problem z dostępem do świeżego powietrza, pod ziemią panowały też ekstremalne warunki: było ciemno i bardzo zimno.

Prokuratura wszczęła śledztwo

Ciało pierwszego z grotołazów zostało odnalezione przez TOPR 22 sierpnia. Ratownicy uznali, że drugi z mężczyzn najprawdopodobniej również nie żyje. Wycofali się z jaskini. Wznowili jednak akcję po apelach ze strony kolegów speleologów.

ycipk-1b8w8p

Po tej decyzji do prokuratury wpłynęło doniesienie na TOPR. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. działań ratowników. Śledczy będą sprawdzać, czy wykorzystano wszystkie środki, aby akcja zakończyła się powodzeniem. - Czynności będą prowadzone pod kątem nieudzielenia pomocy grotołazom - mówiła prokurator.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1b8w8p

ycipk-1b8w8p
ycipk-1b8w8p