Trwa ładowanie...

Tatry. Emocje wokół akcji w Jaskini Wielkiej Śnieźnej. Polski Związek Alpinizmu: "odcinamy się"

Postanowili podkreślić, że nie mają nic wspólnego z wnioskiem do prokuratury. Polski Związek Alpinizmu wydał komunikat, w którym zapewnił, że nie z jego inicjatywy śledczy mają sprawdzić, czy ratownicy TOPR działali profesjonalnie przy akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.
Share
Jest wniosek do prokuratury w sprawie działań ratowników TOPR
Jest wniosek do prokuratury w sprawie działań ratowników TOPRŹródło: East News, Fot: Paweł Murzyn
d33rhvz

W prokuraturze dwie osoby prywatne złożyły wniosek o śledztwo ws. działań ratunkowych TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Śledczy mają przyjrzeć się, czy ratownicy nie dopuścili się nieprawidłowości podczas akcji. Chodzi m.in. o nieudzielenie przez ratowników TOPR profesjonalnej pomocy grotołazom.

Do sprawy odniósł się Polski Związek Alpinizmu. Jak podkreślił w oświadczeniu, "dramat naszych kolegów wywołuje w środowisku jaskiniowym wiele emocji". Zaapelował o "powstrzymanie się od pochopnych wypowiedzi i osądów".

Twierdzi, że oceniać przebieg akcji ratowniczej powinno się po jej zakończeniu. "Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego odcinają się od wniosku o wszczęcie postępowania, który został złożony w prokuraturze przez osobę prywatną, w sprawie działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jaskini Wielkiej Śnieżnej" - czytamy.

d33rhvz

Zobacz także: Morawiecki mówi o "aferze Neumanna". Jest riposta polityka PO

Autorzy oświadczenia podkreślają że "akcja w Wielkiej Śnieżnej jest ogromnym wyzwaniem dla całego środowiska i instytucji ratowniczych", a członkowie AZP i bliscy taterników "przechodzą trudne chwile".

Przypomnijmy, że taternicy w jaskini odnaleźli dwa ciała, ale wydobycie ich nie jest łatwe i bezpieczne.

Zobacz też: Tatry. "Żaden rząd o nich nie dbał". Beata Sabała-Zielińska o ratownikach TOPR

d33rhvz

Podziel się opinią

Share
d33rhvz
d33rhvz
Więcej tematów