Tarcza antykryzysowa. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zamknięcie placówek oświatowych przez rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa sprawiło, że wprowadzono przepisy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców. Jednak nie wszyscy mają prawo do skorzystania z tego świadczenia.
W związku z pandemią koronawirusa polski rząd wprowadził wiele obostrzeń, które miały zahamować liczbę zachorowań w naszym kraju. Jedną z pierwszych decyzji było zamknięcie placówek oświatowych. Wciąż nie ma decyzji, kiedy szkoły zostaną otwarte, a to oznacza, że część rodziców musi zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Rząd przygotował dla nich możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Tarcza antykryzysowa. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Świadczenie przysługuje od 27 marca 2020 roku rodzicom, posiadającym ubezpieczenie chorobowe, dzieci:
- do 8. roku życia,
- do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- pełnoletnich, które są niepełnosprawne i uczęszczają do zamkniętych z powodu COVID-19 szkół, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, ośrodków wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej bądź innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Według zapisów tarczy antykryzysowej, świadczenie przysługuje jedynie rodzicom bądź opiekunom prawnym, których dzieci po zamknięciu placówek oświatowych nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zasiłku nie można dostać wtedy, gdy drugi z rodziców dziecka może się nim opiekować, czyli jest np. bezrobotny lub korzysta z urlopu wychowawczego bądź rodzicielskiego.
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o zasiłek bezpośrednio do placówki ZUS-u lub za pomocą internetowej Platformy Usług Elektronicznych. W przypadku gdy, wypłatą świadczeń zajmuje się pracodawca (umowa o pracę, zlecenie) należy w dziale kadr złożyć oświadczenie, które jest jednocześnie wnioskiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl