Tarcza antykryzysowa. Jak uzyskać świadczenie postojowe i komu przysługuje?

Zgodnie z założeniami tarczy antykryzysowej, pracodawcy mogą wysłać pracowników nawet na trzymiesięczne postojowe. To jeden ze sposobów pomocy przedsiębiorcom. Jak uzyskać świadczenie postojowe i komu przysługuje?

Tarcza antykryzysowa. Jak uzyskać świadczenie postojowe i komu przysługuje?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Łukasz Witczyk

10.05.2020 16:06

Epidemia koronawirusa sprawiła wiele problemów przedsiębiorcom. Obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że wiele firm walczy o przetrwanie. Część przedsiębiorców musiało zawiesić działalność gospodarczą czy zredukować liczbę zatrudnionych pracowników albo wysłać ich na postojowe. Ci ostatni mają szansę na otrzymanie świadczenia, które jest formą wsparcia pieniężnego wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy.

Tarcza antykryzysowa. Komu przysługuje świadczenie postojowe?

Zgodnie z przepisami, świadczenie postojowe skierowane jest dla pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych oraz dla samozatrudnionych. Niezbędne jest spełnienie poniższych warunków:

• umowa cywilnoprawna zawartą przed 1 lutego 2020 r.;
• przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie to 15 tys. 681 zł);
• brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych;
• zamieszkanie na terytorium Polski i obywatelstwo RP lub prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium RP;
• brak możliwości wykonania umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.

W przypadku osób samozatrudnionych, które skorzystają z świadczenia postojowego, warunkiem podstawowym jest wykazanie, że utrata przychodów jest następstwem przestoju wywołanego pandemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa. Jak uzyskać świadczenie postojowe?

Do uzyskania świadczenia postojowego niezbędne jest złożenie oświadczenia, w którym wykazać trzeba, że sytuacja materialna wykazana we wniosku nie uległa poprawie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłacać będzie świadczenie postojowe przez trzy miesiące. Dokładna wysokość świadczenia postojowego to 2080 złotych, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej. Jest to świadczenie nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)