Tarcza antykryzysowa 4.0. Będą zmiany na rynku pracy. Możliwe masowe zwalniane urzędników

Tarcza antykryzysowa 4.0. Poprawki do tarczy antykryzysowej mogą wywołać rewolucję na rynku pracy. Możliwe będzie masowe zwalnianie urzędników.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Będą zmiany na rynku pracy. Możliwe masowe zwalniane urzędników
Źródło zdjęć: © PAP
Łukasz Witczyk

30.05.2020 13:50

Tarcza antykryzysowa 4.0. Zmiany w Kodeksie pracy

W związku z epidemią koronawirusa rząd zdecydował się na wprowadzenie specjalnego pakietu ustaw. Tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu związanego z obostrzeniami, które obowiązywały, by zapobiec wzrostowi liczby zakażeń koronawirusa. Rząd przygotował już czwartą nowelizację tarczy antykryzysowej.

Ostatnie zmiany mogą wywołać na rynku pracy. Pakiet zmian wywołał oburzenie u polityków opozycji. - Okłamaliście pracodawców, rolników, samorządowców - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 4.0? Przepisy mogą zezwolić przedsiębiorcom na obniżenie zarobków pracownikom, a nawet zwolnienie ich z pracy.

*Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadzi wiele zmian w Kodeksie pracy. *Jakie to zmiany?

  • ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań w przypadku zwolnienia z pracy do dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia,
  • wprowadzenie zmian w zakładowych funduszach świadczeń socjalnych,
  • zezwolenie na rezygnację na czas epidemii z tworzenia funduszu,
  • możliwość przymusowego wysłania pracownika na zaległy urlop,
  • pracodawca będzie miał możliwość wypowiedzenia zwalnianemu pracownikowi umowy o zakazie konkurencji.

Tarcza 4.0. Możliwe masowe zwalnianie urzędników

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", największe kontrowersje wywoła zmiana zakładająca masowe zwalnianie urzędników. Tarcza 4.0 zezwala na zwolnienie pracowników z organów władzy publicznej, administracji rządowej, kontroli państwowej, ochrony prawa, sądów, agencji wykonawczych, instytucji gospodarki budżetowej, państwowych funduszy celowych, ZUS, KRUS i NFZ. Z

Rząd zapisał też w nowym pakiecie prawo do obniżenia wymiaru pracy i pensji o 20 proc.i ogłoszenia postojowego z obcięciem pensji o 50 proc. również w firmach, które nie wystąpiły o dofinansowanie od państwa. Pojawił się też zapis, który pozwoli na państwowe dofinansowanie jednostkom organizacyjnym Kościoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (28)