Trwa ładowanie...
d2qi8h2
d2qi8h2

Tamilskie Tygrysy straciły ostatnie duże miasto

Armia lankijska, prowadząca od tygodni ofensywę przeciwko separatystom tamilskim, w niedzielę poinformowała o opanowaniu ostatniego większego miasta kontrolowanego jeszcze przez Tamilskich Tygrysów - portu Mullaittiwu na północnym wschodzie wyspy.
Share
d2qi8h2

- Po miesiącu walk całkowicie wyzwoliliśmy Mullaittiwu - ogłosił w telewizji państwowej generał Sarath Fonseka. Dodał, że obszar, kontrolowany jeszcze przez rebeliantów ma zaledwie 300 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Zajęcie Mullaittiwu przez siły rządowe oznacza, że separatyści tamilscy zostaną zmuszeni do ucieczki do baz, ukrytych w dżungli.

Na początku stycznia lankijskim siłom rządowym udało się po kilku tygodniach ofensywy zająć główną bazę rebeliantów - miasto Kilinoczi na północy Sri Lanki, zwane tamilską stolicą. Ugrupowanie Tamilskich Tygrysów stworzyło tu własne centrum polityczne, łącznie z powołaniem takich instytucji jak policja, sądy czy instytucje podatkowe. Kilinoczi znajdowało się pod kontrolą Tamilskich Tygrysów od ponad 10 lat.

Wojna w Sri Lance kosztowała już życie ponad 70 tysięcy osób. Tamilowie, stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczą o oderwanie tych terenów od reszty kraju zamieszkanego głównie przez Syngalezów.

d2qi8h2

Podziel się opinią

Share
d2qi8h2
d2qi8h2
Więcej tematów