Azja - Kaszmir
W wyniku narastających incydentów zbrojnych oba kraje zgromadziły na granicy liczne wojska. Oba państwa, które kilka miesięcy wcześniej przeprowadziły próbne wybuchy jądrowe, stanęły na granicy wojny jądrowej.
USA sądzą, że planowano użycie broni atomowej. Jednak dzięki zdecydowanej postawie Waszyngtonu udało się powstrzymać eskalację konfliktu. Kolejne rozmowy pokojowe nie przyniosły jednak rozwiązania.
W grudniu 2001 roku, po serii zamachów, jakich dopuścili się kaszmirscy separatyści (zaatakowali m.in. budynek indyjskiego parlamentu) sytuacja znowu stałą się gorąca. Indie zgromadziły na granicy z Pakistanem liczne wojska. Islamabad, pod wpływem Waszyngtonu obiecał ukrócić terroryzm na separatystycznym terytorium.
W listopadzie 2003 roku podpisano zawieszenie broni w Kaszmirze. Rok później wojska indyjskie zaczęły opuszczać region. Mimo oznak dobrej woli, kolejne rozmowy pokojowe nie przyniosły rezultatów. W latach 2005-2006 dochodziło do kolejnych starć.
W 2007 roku ministrowie spraw zagranicznych obu mocarstw podpisali porozumienie, mające zmniejszyć prawdopodobieństwo nieumyślnego wywołania wojny jądrowej w regionie.
Według szacunków Indii od 1989 roku w Kaszmirze śmierć poniosło ponad 30 tysięcy osób. Separatyści szacują liczbę zabitych na 80 tysięcy ludzi.
Czytaj więcej o historii Kaszmiru