Tam, gdzie dwukrotnie świętują niepodległość
Polacy z pogranicza polsko-litewskiego dwukrotnie obchodzą Święto Niepodległości; raz 11 listopada, drugi raz w sierpniu - pod pomnikiem powstania sejneńskiego 1919 r., gdyż dopiero ono przyniosło tym ziemiom wyzwolenie.
W środę z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości w bazylice w Sejnach odbyła się uroczysta msza za ojczyznę, następnie jej uczestnicy przeszli ulicą Piłsudskiego pod pomnik ku czci powstańców sejneńskich, gdzie złożyli kwiaty.
Gratulacje z okazji święta przekazał mieszkańcom Sejn konsul Republiki Litwy Ludvikas Milasius, który wspominał podczas swego wystąpienia wspólne, polsko-litewskie zwycięstwa o wolność, bitwę pod Grunwaldem. - Niedawno uczciliście pamięć poległych za waszą wolność i niepodległość. Każdy naród i każde państwo ma obowiązek pamiętać o swoich bohaterach, którzy za wolność oddawali swoje życie - mówił konsul w wystąpieniu podczas polskiego święta.
Uroczyste złożenie kwiatów miało miejsce pod pomnikiem powstania sejneńskiego i czynu niepodległościowego, odsłoniętym w sierpniu 1999 roku, w 80. rocznicę powstania sejneńskiego. Na pograniczu polsko-litewskim od dziesięciu lat szczególnie uroczyście obchodzony jest 23 sierpnia - dzień rozpoczęcia powstania sejneńskiego, które dało niepodległość Ziemi Sejneńskiej.
Były to najkrwawsze walki polsko-litewskie w dziejach Sejn, które kilka razy przechodziły z rąk do rąk. Polacy i Litwini przez sześć dni walczyli o miasto. 13 września 1919 roku Sejny odwiedził naczelnik Józef Piłsudski.
Zjednoczeni w modlitwie
Na Podlasiu w świątyniach różnych wyznań odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa, związane z 91. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Za ojczyznę modlą się katolicy, prawosławni i muzułmanie.
Podlaskie to region bardzo zróżnicowany narodowościowo i religijne. Są tu m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także polskich Tatarów wyznających islam.
Główne środowe uroczystości w Białymstoku, tradycyjnie odbywające się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzedzone były mszą św. w katolickiej bazylice metropolitalnej.
Rano uroczystość odbyła się także w białostockiej katedrze prawosławnej. Podobne prawosławne uroczystości z modlitwami za ojczyznę odbyły się także w innych podlaskich cerkwiach.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
Od kilku lat za ojczyznę oficjalnie modlą się w Święto Niepodległości także polscy wyznawcy islamu, których największe w kraju skupiska są również w województwie podlaskim. W tym roku okolicznościowe modlitwy organizowane przez Muzułmański Związek Religijny w RP miały miejsce 6 listopada.
Muzułmańskie modlitwy za Ojczyznę to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.
Liczbę prawosławnych w Polsce ocenia się na 550-600 tys. osób, z czego połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce. Wyznawców islamu należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jest ok. 5 tys.