Trwa ładowanie...

Szokująca zapowiedź talibów. Okrutna kara

Talibowie zamierzają przywrócić wykonywanie egzekucji. - Obcinanie rąk jest niezbędne dla bezpieczeństwa, ta kara skutecznie odstraszała w przeszłości - powiedział w wywiadzie dla AP Mułła Nooruddin Turabi, odpowiedzialny w rządzie talibów za więziennictwo. Dodał, że rząd na razie nie podjął decyzji o tym, czy egzekucje będą wymierzane publicznie.

Share
Talibowie zamierzają przywrócić wykonywanie egzekucji
Talibowie zamierzają przywrócić wykonywanie egzekucji Źródło: East News, fot: Adrien Vautier, Le Pictorium, East News
df9bepu

Talibowie chcą przywrócić wykonywanie egzekucji oraz m.in. obcinanie rąk za przestępstwa takie jak kradzież.

Mułła Nooruddin Turabi rozmawiał z reporterką Associated Press. Stwierdził, że kraje Europy Zachodniej i USA nie powinny ingerować w sprawy wewnętrzne Afganistanu.

- My nigdy nie komentowaliśmy zasad i kar innych krajów. Nikt nam nie będzie mówił, jakie prawa powinniśmy mieć. Będziemy przestrzegali zasad islamu i opierali nasze prawo na Koranie - powiedział.

df9bepu

Zobacz też: Uciekli przed talibami. Polityk, o ich przyszłości w Polsce

Zdaniem Turabiego talibowie "zmienili się w stosunku do przeszłości". Przypomniał, że kiedy przejęli kontrolę nad Afganistanem w 1996 roku, Turabi wyrzucił z sali konferencyjnej dziennikarkę, ponieważ była kobietą.

Afganistan. Talibowie przywrócą egzekucje i obcinanie rąk

Wówczas talibowie surowo zakazywali także korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak m.in. telewizja. Tym razem - jak deklarował Turabi - oglądanie telewizji będzie dozwolone, tak samo jak korzystanie z telefonów komórkowych i robienie za ich pomocą zdjęć oraz nagrywanie filmów. Stwierdził, że "to jest potrzeba ludzi, która jest traktowana poważnie".

df9bepu

Dodał, że jeżeli rząd zdecyduje się na wymierzanie publicznych egzekucji, wówczas ludzie będą mogli je uwieczniać na zdjęciach i filmach.

- Teraz zamiast docierania do setek osób, będziemy docierali do milionów - powiedział.

Afganistan. Talibowie przywrócą publiczne egzekucje?

Od połowy września w Afganistanie dokumentowano co najmniej dwa przypadki, kiedy przez Kabul przeprowadzono mężczyzn ze związanymi z tyłu rękami. Raz przeprowadzani mieli mieć pomalowane na czarno twarze, a innym razem zawieszone na szyjach lub wepchnięte do ust bochenki chleba.

Mułła Nooruddin Turabi jest jednym z założycieli ruchu talibów i za poprzednich rządów, w latach 90., był ministrem sprawiedliwości. Zarządzał także resortem promowania cnót i zapobiegania występkom. Znany był z surowego egzekwowania zasad szariatu. Kary za przestępstwa były wymierzane publicznie, a egzekucje przeprowadzano między innymi na stadionie w Kabulu przy udziale setek widzów. Morderca otrzymywał strzał w głowę, wyrok wykonywał przedstawiciel pokrzywdzonej rodziny. Złodziejom obcinano ręce. Tym, którzy dopuścili się rabunku odrąbywano także nogę.

df9bepu

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
df9bepu

Podziel się opinią

Share
df9bepu
df9bepu
Więcej tematów