Świat"Takiej katastrofy nie było od 1949 roku"

"Takiej katastrofy nie było od 1949 roku"

Straty wśród ludności palestyńskiej w
wyniku izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy to nowa narodowa
katastrofa humanitarna porównywalna do tej z czasów wojny z lat
1948-49, po której powstało państwo żydowskie - oświadczył premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajed.

"Takiej katastrofy nie było od 1949 roku"
Źródło zdjęć: © AFP

08.01.2009 | aktual.: 08.01.2009 16:54

- To nowa Nakba (czyli katastrofa), która nie miała miejsca od 1949 roku - powiedział Fajed dziennikarzom w Ramalli.

Palestyńczycy uważają za katastrofę powstanie Izraela na obszarze trzech czwartych powierzchni historycznej Palestyny.

Izrael utrzymuje, że trwająca od blisko dwóch tygodni operacja wojskowa, w której poniosło śmierć ponad 700 Palestyńczyków, a 3100 zostało rannych, jest odpowiedzią na ataki rakietowe Hamasu ze Strefy Gazy.

Fajed jest drugą po prezydencie Mahmudzie Abbasie osobą reprezentującą umiarkowane palestyńskie władze w okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu. Radykalny Hamas prowadzi swą własną administrację w przejętej w połowie 2007 roku Strefie Gazy.

Od 27 grudnia Izrael prowadzi operację zbrojną przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy w odpowiedzi na palestyńskie ataki rakietowe na południowy Izrael.

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla ofiar konfliktu w Strefie Gazy. PAH zbiera środki na specjalny numer konta: 30 1060 0076 0000 3310 0016 1199z dopiskiem "Konflikt - Gaza".

PAH przypomina, że w środę pracownicy Czerwonego Krzyża znaleźli w jednym z rozbitych domów w Gazie czwórkę umierających z głodu dzieci leżących obok ciała matki i ciał innych krewnych. - To wydarzenie pokazuje jak tragiczna jest sytuacja w Gazie, gdzie brakuje wody, jedzenia, leków. Życie ludzi zależy całkowicie od pomocy humanitarnej oraz naszej solidarności – mówi Janina Ochojska, prezes PAH.

Pracownicy misji PAH w Autonomii Palestyńskiej i w Izraelu monitorują sytuację i kontaktują się z lokalnymi władzami oraz organizacjami międzynarodowymi. Obecnie poszkodowanym niezbędne jest udzielenie pomocy doraźnej - dostarczenie leków, środków opatrunkowych oraz żywności. PAH planuje również pomoc materialną dla rodzin, których domy zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

Po stronie izraelskiej w miejscowościach objętych ostrzałem kassamów (Aszkelon, Sderot) zostanie udzielona pomoc psychologiczna poprzez tamtejsze ośrodki pomocy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)