Taka będzie Polska Palikota
Legalizacja marihuany, darmowe środki antykoncepcyjne czy łatwy dostęp do aborcji - oto niektóre ze sztandarowych haseł partii Janusza Palikota (48 l.), z którymi szedł po władzę w wyborach do parlamentu. Teraz, gdy koalicja rządowa zadrżała w posadach, dawny poseł Platformy i "sponsor" premiera, zaciera ręce, bo być może część z nich będzie mu dane wprowadzić w życie.
– Nie ma mowy o współpracy z nikim, kto chce w Polsce legalizować narkotyki – tak Donald Tusk (55 l.) mówił tuż przed wyborami, gdy pytaliśmy go o ewentualną koalicję z Januszem Palikotem.
Ale w polityce nigdy nie mówi się: nigdy. Dziś na komfort przebierania w koalicjantach Tusk już pozwolić sobie nie może. Za to Palikot – bez względu na to co się dzieje w polityce – szeroko głosi swoje hasła wyborcze. I pewnie nie zamierza ucichnąć nawet za cenę stanowisk w rządzie.
Oto sztandarowe hasła programu Ruchu Palikota:
Wyrzucenie religii ze szkół
Ruch Palikota chce, aby lekcje religii odbywały się przy kościołach, a nie w szkołach. Twierdzi, że przyniesie to także oszczędności, bo budżet państwa finansuje pensje katechetów. – Jezus Chrystus mówił, aby nauczać i nie brać za to pieniędzy. Niestety, księża robią inaczej – twierdzi poseł Ruchu Palikota, Marek Poznański.
Uroczystości bez księży
– Chcę świąt państwowych bez wypasionych biskupich brzuchów – mówił podczas kongresu inaugurującego powstanie swojego ruchu Janusz Palikot. I chce ustawowo zakazać duchownym uczestniczenia w świeckich uroczystościach, takich jak np. otwarcie dróg czy zmianę warty żołnierzy.
Uznanie związków homoseksualnych
13 stycznia 2012 r. posłowie Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej na wspólnej konferencji prasowej przedstawili gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich. – Jest to bardzo ważny moment dla mnie osobiście i dla wielu tysięcy par żyjących w Polsce, które czekały na projekt, mający na celu ułatwić im godne życie – powiedział podczas konferencji Robert Biedroń, zdeklarowany homoseksualista.
Legalizacja marihuany
– Sadzić, palić, zalegalizować – krzyczał Janusz Palikot podczas jednej z manifestacji zwolenników legalnej marihuany.
Dostęp do aborcji
Partia Palikota złożyła w styczniu projekt ustawy, który zakłada, że kobiety powinny mieć możliwość przeprowadzenia aborcji do 12 tygodnia trwania ciąży, a zabieg powinien być darmowy, czyli refundowany przez państwo.
Podatek na kościół
Janusz Palikot podczas wrześniowej pikiety ws. opodatkowania kościoła stwierdził, że „nie może być tak, że są milionerzy typu Tadeusz Rydzyk, czy miejscowy biskup, którzy się dorobili na służbie ludziom gigantycznego majątku. Niech biorą przykład z Jana Pawła II, który umierając nic po sobie nie zostawił”.
Refundowanie in vitro
Pod koniec listopada Rucha Palikota przedstawił w sejmie własny projekt dotyczący zapłodnienia metodą pin vitro. Podstawą projektu Palikota jest dostęp do procedury in vitro nie tylko dla małżeństw, ale dla każdej osoby, która jest zainteresowana i może się poddać tej procedurze.
Darmowa antykoncepcja
Ruch Palikota domaga się, aby dostęp do środków antykoncepcyjnych był bezpłatny. Wicemarszałek sejmu i poseł Ruchu Wanda Nowicka twierdziła niegdyś, że wychowawcy lub lekarze na obozach i koloniach dla młodzieży powinni mieć do dyspozycji środki wczesnoporonne, bo większość nastolatków właśnie wtedy przeżywa swój „pierwszy raz”
Internet gratis
– Internet nie może być barierą, elementem wykluczenia ludzi, których na to nie stać – mówił Palikot i dodał, że jednym z najważniejszych postulatów jest – powszechny dostęp do internetu za darmo.
Oświadczenia zamiast zaświadczeń w urzędach
Projekt Ruchu Palikota zakłada, że oświadczenia można byłoby składać np. w zakresie potwierdzenia daty i miejsca urodzenia, adresu zamieszkania lub zameldowania, obywatelstwa, posiadanych praw cywilnych, urodzenia dziecka, wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub uzyskiwanych dochodów.
Likwidacja Senatu i ograniczenie liczby posłów do 360
– Ruch Palikota jest za likwidacją senatu i dlatego nie wystawi nikogo do tej izby parlamentu, choć moglibyśmy poprzeć wielu. Ale nie o światło odbite tu chodzi, ale lepszą Polskę – pisał na swoim blogu Palikot
Kadencyjność funkcji partyjnych
– Trwanie przez lata na wysokich stanowiskach państwowych i partyjnych zabija wszelką inicjatywę i hamuje rozwój naszego kraju.Dlatego Ruch Palikota postuluje wprowadzenie obowiązkowej kadencyjności funkcji politycznych, w tym także partyjnych – stwierdził lider Ruchu Palikota
Finansowanie partii przez obywateli
Należy uzdrowić polski system partyjny, który jest chory i niedemokratyczny – mówił podczas jednej z konferencji Janusz Palikot. Jego partia domaga się likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa na rzecz wybranej partii politycznej. Dobrowolna darowizna w formie 2,5% odpisu od podatku, byłaby deklarowana przez obywateli przy rocznym rozliczeniu podatkowym.
Podatek liniowy
Ten system jest przede wszystkim prosty i w tym tkwi jego siła. To jednocześnie element konkurowania z innymi krajami, gdzie obowiązują stawki liniowe – tak zakłada program polityczny RPP.
Wyższa emerytura za dłuższą pracę
Polacy pracują za krótko. Jesteśmy krajem najmłodszych emerytów i tego nie da się utrzymać – także w interesie następnych pokoleń. Zamiast karać ludzi dłuższym okresem pracy, lepiej ich zachęcić proporcjonalnym wzrostem emerytur w wypadku dłuższej pracy - czytamy w planach Ruchu Palikota.
Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
O co chodzi w awanturze o emerytury? SPRAWDŹ