Trwa ładowanie...
d2cqezc

Tak zarabia w PGE przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego

84 tysiące złotych - tyle w ubiegłym roku zarobiła w Radzie Nadzorczej w spółce PGE Janina Goss, przyjaciółka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To druga państwowa instytucja, z której Goss otrzymuje sowite wynagrodzenie. I to mimo iż od września 2019 r. obowiązuje zakaz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w więcej niż jednej spółce z większościowym udziałem Skarbu Państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janina Goss w dwóch państwowych spółkach zarobiła w 2019 roku ponad 200 tysięcy złotych
Janina Goss w dwóch państwowych spółkach zarobiła w 2019 roku ponad 200 tysięcy złotych (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d2cqezc

83 515,82 zł - tyle dokładnie zarobiła w 2019 roku Janina Goss jako członek Rady Nadzorczej spółki "Polska Grupa Energetyczna". Informacje o wynagrodzeniach kadry kierowniczej spółka opublikowała w Raporcie Rocznym, który został zaprezentowany 31 marca we wtorek.

gkpge.pl

Więcej zarobiła w państwowym Banku Ochrony Środowiska. Za zasiadanie w Radzie Nadzorczej otrzymała 120 tys. złotych. Łącznie jej wynagrodzenie wyniosło więc ponad 200 tys. zł.

d2cqezc

77-letnia Goss uchodzi w PiS za jedną z osób najbliższych Jarosławowi Kaczyńskiemu. Poza radami nadzorczymi PGE i BOŚ zasiada też w zarządzie spółki Srebrna. To właśnie od "pani Janeczki", która jest ponoć zapaloną zielarką, Jarosław Kaczyński pożyczył 200 tys. zł na opiekę i leczenie ciężko chorej matki. Jeszcze na początku tej kadencji Sejmu był jej winien 80 tys. zł. Jak wynika z aktualnego oświadczenia majątkowego, prezes PiS pożyczkę spłacił.

Zobacz też: Przez Jarosława Kaczyńskiego PiS prze do wyborów. "Będą naciski, by się nie odbyły"

Goss w latach 2009-10 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia, w latach 2006-09 członkiem rady nadzorczej TVP (była nawet jej przewodniczącą). Pracowała też w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, łódzkim samorządzie oraz zarządzie Społem WSS w Łodzi.

d2cqezc

W radach nadzorczych dwóch spółek Skarbu Państwa - państwowego Banku Ochrony Środowiska i państwowej Polskiej Grupy Energetycznej zasiada od 2016 roku.

Tymczasem 15 września ubiegłego roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Art. 19 c ustawy wprowadził zakaz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w więcej niż jednej spółce z większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, komunalnych lub państwowych osób prawnych i spółek z przeważającym udziałem tych podmiotów

Goss więc powinna zrezygnować z zasiadania w Radzie Nadzorczej w jednej ze spółek. Miała na to czas do 15 września, czyli dnia, kiedy przepisy zaczęły obowiązywać. Jak wynika z raportów rocznych Banku Ochrony Środowiska i PGE, do tej pory tego nie zrobiła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2cqezc

Podziel się opinią

Share

d2cqezc

d2cqezc
Więcej tematów