Trwa ładowanie...

Tak Rosjanie wzmacniają czołgi. Uwagę zwraca jeden szczegół

Wtorek to 258. dzień rosyjskiej inwazji. Na jednym z rosyjskich czołgów, zniszczonych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, odkryto skradzione włazy studzienek kanalizacyjnych, które miały dodatkowo chronić załogę pojazdu - poinformowało ukraińskie dowództwo wojsk powietrznodesantowych. "Próbując przetrwać, wróg ucieka się do różnych, czasami niedorzecznych sztuczek. Ale to nie pomogło im się uratować - finał jest nadal taki sam. Tak to będzie wyglądało z każdym najeźdźcą" - czytamy w komunikacie dowództwa.

Tak Rosjanie wzmacniają czołgi. Uwagę zwraca jeden szczegółTak Rosjanie wzmacniają czołgi. Uwagę zwraca jeden szczegółŹródło: East News, ZSU
d2zahc8
d2zahc8
Trwa łączenie
22:46, 08.11.2022

Na początku wojny dostałem telefon od służb socjalnych z pytaniem, czy przyjmiemy ośmiu uchodźców. Odparłem: "tak". Odłożyłem słuchawkę i pomyślałem sobie: "gdzie? jak?" - opowiedział PAP ks. Grzegorz Draus proboszcz parafii Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach w Ukrainie. Teraz w przyparafialnym ośrodku mieszka 105 osób.

22:31, 08.11.2022

"Tam obecnie aktywność działań zbrojnych jest wyjątkowo wysoka, bo codziennie wróg przeprowadza dziesiątki ataków i Siły Zbrojne Ukrainy, Siły Obrony, odpierają te ataki" - podkreśliła. Przeciwnik ponosi ogromne straty, ale nie rezygnuje ze swoich celów.

22:20, 08.11.2022

"W ostatnich dniach epicentrum działań bojowych pozostaje kierunek  doniecki i obwód doniecki, przeciwnik nie porzuca zamiaru zajęcia  terytorium całego obwodu" - powiedziała Malar na antenie ukraińskiej  telewizji. Cytuje ją agencja Ukrinform. 

22:08, 08.11.2022

Kierunek doniecki i obwód doniecki pozostają epicentrum działań militarnych z największą intensywnością walk; wojska ukraińskie codziennie odpierają tam dziesiątki ataków - poinformowała we wtorek wiceminister obrony Hanna Malar.

21:56, 08.11.2022

Rosja próbuje sprowadzać z Turcji wyposażenie wojskowe, w tym tzw. towary podwójnego przeznaczenia i odzież dla żołnierzy. Kreml wykorzystuje w tym celu usługi pośredników i transakcje przy użyciu kryptowalut, starając się obejść sankcje i ukryć prawdziwy cel zakupów - ostrzegł we wtorek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

21:50, 08.11.2022

Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli - we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej oraz z Ukraińskim Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Autorem wystawy jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z partnerami ukraińskimi.

Ekspozycja przedstawia historyczne, przechowywane w archiwach rysunki polskich dzieci z 1946 roku, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie.

PAP
21:41, 08.11.2022

W budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto we wtorek wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!". Ekspozycja prezentuje przejmujące, dziecięce świadectwa wojny, przedstawiając rysunki polskich dzieci z roku 1946 oraz rysunki dzieci ukraińskich z 2022 roku.

PAP
21:21, 08.11.2022

Według informacji ukraińskiego sztabu do okupowanego Doniecka udali się przedstawiciele Komitetu Śledczego Rosji, którzy mają wyjaśnić okoliczności wysokich strat 155. Brygady Piechoty Morskiej podczas walk w Ukrainie. Z doniesień mediów niezależnych wynika, że rosyjskie oddziały piechoty morskiej poniosły ogromne straty podczas "bezsensownych" szturmów w rejonie Pawliwki w obwodzie donieckim.

W obwodzie zaporoskim władze okupacyjne zmuszają mieszkańców do przyjmowania rosyjskich paszportów – podano.

21:11, 08.11.2022

"7 listopada po drodze na zaporze Kachowskiej Elektrowni Wodnej poruszała się kolumna samochodów ciężarowych ze sprzętem AGD i materiałami budowlanymi. Demontowane i wywożone są urządzenia, wieże łączności komórkowej operatorów ukraińskich" – przekazał sztab.

Pod Berysławiem Rosjanie wysadzili linie elektroenergetyczne i urządzenia elektrowni słonecznej. Z regionalnego muzeum sztuki w Chersoniu wywieziono zbiory, meble i sprzęty.

21:05, 08.11.2022

Rosjanie kontynuują grabieże na okupowanych terenach obwodu chersońskiego i niszczą infrastrukturę cywilną – powiadamia we wtorek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Wojska przeciwnika demontują i wywożą nawet wieże łączności komórkowej.

20:56, 08.11.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych w Ukrainie. 

alerts.in.ua
20:40, 08.11.2022

Ambasador zwrócił również uwagę na współpracę polsko-belgijską. - Bardzo się cieszymy, że nasze spojrzenia na wojnę i jej konsekwencje są podobne. Polska szczególnie docenia belgijski wkład we wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz decyzję rządu belgijskiego o zwiększeniu wydatków na obronę, ponieważ jako państwa członkowskie NATO powinniśmy nadal wzmacniać zdolności odstraszania i obrony NATO - podkreślił polski dyplomata.

20:25, 08.11.2022

- Przez 123 lata zaborów Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Obecnie, mimo prawie 9 miesięcy zbrodni wojennych, zabijania cywilów, masowych deportacji i niszczenia infrastruktury krytycznej przez Rosję, Ukraińcy nie porzucili marzeń o życiu w niepodległym, suwerennym kraju w uznanych międzynarodowo granicach. Obowiązkiem Zachodu jest urzeczywistnienie tych marzeń, gdyż Ukraińcy bronią nie tylko swojej ojczyzny, ale i Europy przed rosyjskim imperializmem - powiedział Siemianowski.

PAP
20:17, 08.11.2022

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, ambasador RP w Belgii Rafał Siemianowski spotkał się we wtorek z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, władz federalnych i samorządowych oraz Polonii. W przemówieniu zwrócił uwagę, że Polacy, którzy odzyskali swoje państwo po 123 latach zaborów doskonale rozumieją marzenie Ukraińców o niepodległości i suwerenności.

20:07, 08.11.2022

W ostatnich dniach mamy coraz więcej informacji z frontu o kompletnie nieprzygotowanych natarciach rosyjskich wojsk i ogromnych stratach, zarówno wśród elitarnych jednostek jak i rezerwistów. Głośno było m.in. o żołnierzach z 155. Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku, którzy skarżą się, że są traktowani jak "mięso armatnie" i wysyła się ich na front tylko po to, by ich przełożeni mogli pochwalić się inicjatywą. Jako przykład podają "kompletnie nieprzygotowany atak", podczas którego miało zginąć 300 rosyjskich żołnierzy.

19:50, 08.11.2022

HUR nie podał źródeł pochodzenia opublikowanego na Telegramie dokumentu ani żadnych innych szczegółów na jego temat, oprócz treści.

19:42, 08.11.2022

W instrukcji zaleca się również, by o tych, którzy wyjechali z Rosji po ogłoszeniu mobilizacji pisać używając ironicznych określeń – relokanci, uciekacze, przeczekiwacze, a także, by unikać sformułowań, że ludzie ci opuścili Rosję nie z własnej woli lub że ich prawa obywatelskie zostały ograniczone.

DIL UA
19:31, 08.11.2022

Według HUR w zaleceniach dotyczących relacjonowania "specjalnej operacji wojskowej", jak w Rosji nazywana jest wojna z Ukrainą, napisano, by "nie rozdzielać terminologicznie zmobilizowanych i wojskowych", a tych pierwszych nie określać lekceważąco "mobikami".

Ukraińskie wojska należy nazywać "bojownikami, nacjonalistami lub formacjami zbrojnymi, a obcokrajowców – najemnikami" i nie używać określenia Siły Zbrojne Ukrainy. Władze w Kijowie to "kijowski reżim", a kierują nim "zachodni kuratorzy".

19:17, 08.11.2022

W Rosji wydano nowe instrukcje dla dziennikarzy relacjonujących wojnę "w celu zminimalizowania negatywnych nastrojów wśród zmobilizowanych" – informuje we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

19:05, 08.11.2022

Iran wg. "źródła" telewizji miał dostarczyć: 100 dronów Shahed-136, 60 mniejszych dronów Shahed-131 i sześć dronów Mohajer-6. Ten ostatni może zrzucać lub wystrzeliwać amunicję. 

18:56, 08.11.2022

Sky News zwrócił się do rządu Rosji i Iranu z prośbą o skomentowanie tych informacji - do momentu publikacji, stacja nie otrzymała odpowiedzi. "Oferując dowody na rzekomą transakcję z użyciem dronów z 20 sierpnia, 'źródło' udostępniło zdjęcia satelitarne stacji Sky News, które przedstawiały dwa rosyjskie wojskowe samoloty transportowe na lotnisku w Teheranie" - czytamy. 

Ił-76 miał przetransportować 140 mln euro i przechwyconą zachodnią broń. 

18:51, 08.11.2022

"Ze swojej strony Iran dostarczył Rosji ponad 160 bezzałogowych statków powietrznych (UAV), w tym 100 dronów Shahed-136" - podało źródło. Zostały one nazwane "drony-samobójcy", ponieważ eksplodują przy uderzeniu.

Źródło twierdziło, że w ciągu ostatnich kilku dni Teheran i Moskwa uzgodniły kolejną umowę dotyczącą drona o wartości 200 mln euro (174 mln funtów) - podaje Sky News. 

18:43, 08.11.2022

Według źródła, broń była częścią dostawy brytyjskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla ukraińskiego wojska, który "wpadł w ręce rosyjskie".

Źródło powiedziało, że mogą dać irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) możliwość badania zachodniej technologii i potencjalnego jej kopiowania.

"Prawdopodobnie zostaną poddane inżynierii wstecznej i zostaną wykorzystane w przyszłych wojnach" – podało źródło.

18:39, 08.11.2022

W sierpniu rosyjski samolot wojskowy potajemnie przetransportował gotówkę i trzy modele amunicji – brytyjską rakietę przeciwpancerną NLAW, amerykańską rakietę przeciwpancerną Javelin i rakietę przeciwlotniczą Stinger – na lotnisko w Teheranie, podało źródło w Sky News .18:33, 08.11.2022

W poniedziałek Radio Wolna Azja (RFA) powiadomiło, że fabryki w Korei Północnej szyją mundury dla rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie, co jest pogwałceniem restrykcji eksportowych, nałożonych na Pjongjang przez ONZ.

Według amerykańskiej rozgłośni co najmniej trzy fabryki w stolicy i kolejne w innych częściach Korei Płn. przygotowują zimowe mundury, bieliznę i obuwie dla rosyjskich żołnierzy z materiałów przywiezionych z Rosji. W ten sposób zdobywają dla władz w Pjongjangu zagraniczne waluty. 

18:11, 08.11.2022

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Władze w Kijowie poinformowały w ubiegłym tygodniu, że ukraińskie wojsko zestrzeliło dotąd ponad 300 maszyn irańskiej produkcji.

18:00, 08.11.2022

Rosyjski kompleks zbrojeniowy nie radzi sobie z logistyką wojskową podczas inwazji na Ukrainę, dlatego władze w Moskwie są zmuszone do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Na podstawie analizy transakcji internetowych, dokonywanych przez podmioty powiązane z Rosją, można wysnuć wniosek, że tamtejsze dowództwo interesuje się tureckimi dronami, czipami komputerowymi, kamizelkami kuloodpornymi, hełmami, noktowizorami, a także m.in. odzieżą zimową, bielizną i śpiworami dla żołnierzy - czytamy na łamach serwisu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zahc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2zahc8
Więcej tematów