Trwa ładowanie...

Putin drży o ich poparcie. Amerykanie wskazują nazwiska

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną nie ma wątpliwości, że Władimir Putin zmuszony jest ściśle współpracować z Jewgienijem Prigożynem i Ramzanem Kadyrowem. To od tego ma zależeć, zdaniem Amerykanów, czy Rosjanie utrzymają swoje pozycje na froncie. ISW podkreśla, że obaj starają się poprzez wojnę realizować własne interesy, co może dla Putina stanowić zagrożenie.

ISW jasno wskazuje, że Putin musi dbać o relacje z Prigożynem i Kadyrowem, jesli chce utrzymać pozycję na froncie w Ukrainie.ISW jasno wskazuje, że Putin musi dbać o relacje z Prigożynem i Kadyrowem, jesli chce utrzymać pozycję na froncie w Ukrainie.Źródło: EPA, PAP, SPUTNIK
d3pvmnr
d3pvmnr

Jewgienij Prigożyn to od dawna bliski współpracownik Putina, często nazywany jego "kucharzem". Przydomek zawdzięcza kontraktom na realizację dostaw żywności do rosyjskiej armii. Jednak przede wszystkim to twórca i sponsor prywatnej armii, czyli tzw. grupy Wagnera, która obecnie stanowi kluczową siłę na froncie.

Nie mniej ważne są siły Ramzana Kadyrowa, który do Ukrainy wysłał swoje bataliony i przy każdej okazji chwali się ich rzekomymi sukcesami.

d3pvmnr

Niezależność Prigożyna i Kadyrowa

Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn i przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow pozostają niezależnymi postaciami w Rosji, ponieważ prezydent Władimir Putin jest zależny od podległych im sił walczących w Ukrainie - podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Członkowie opowiadającej się za wojną frakcji "siłowików" powiększają swoje wpływy, by wzmacniać własne interesy w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy, a nie tylko, by zwyciężyć w wojnie - pisze ISW.

d3pvmnr

Prigożyn dąży do wzmocnienia swojego niezależnego zaplecza politycznego, zaś niedawne otwarcie centrum biznesowego tzw. grupy Wagnera w Petersburgu może świadczyć o tym, że chce zinfiltrować lokalne środowisko biznesowe. Kadyrow stara się rozwijać sieć swoich biznesów na zajętych ukraińskich terytoriach.

Ambicje watażków

Jak zaznaczają analitycy, rosyjscy dziennikarze często pytają Prigożyna, związanego z najemniczą firmą grupa Wagnera, o jego ambicje dotyczące władzy. Sam Prigożyn wielokrotnie temu zaprzeczał, jednak padające pytania już świadczą o tym, że stworzył w opinii publicznej wizję, że może objąć stanowisko dające władzę.

Sam fakt trwających dyskusji na ten temat przeczy pozycjonowaniu się latami przez Putina w charakterze jedynego możliwego lidera Rosji - zaznaczają eksperci.

d3pvmnr

Dodają, że Prigożyn najprawdopodobniej ma dostęp do kluczowych osób na Kremlu. Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu podało, że biznesmen odbył nieoficjalne spotkanie z szefem administracji Putina Antonem Wajno. Rozmowy miały dotyczyć negatywnego wpływu Putina na działania rosyjskiego wojska i krytyki rosyjskich dowódców.

Źródło: ISW, PAP, WP Wiadomości

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zobacz też: “Grad śmierci” w Bachmucie. Pokazali bestialstwo Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pvmnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3pvmnr
Więcej tematów