Trwa ładowanie...

Rosjanie się przestraszyli. Wstrzymali ruch morski na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 416. dzień rosyjskiej inwazji. Coraz większy niepokój na okupowanym przez Rosjan Krymie. W sobotę w Sewastopolu wstrzymano ruch transportu morskiego. Jak wyjaśnili Rosjanie, powodem były "prace prewencyjne w zakresie obrony przeciw okrętom podwodnym i dywersyjnym". Jednocześnie pojawiają się kolejne działania symboliczne. Na maszcie w krymskim mieście Teodozja ktoś wywiesił ukraińską flagę. A o zamiarach wyzwolenia "wszystkich terytoriów ukraińskich" mówił dziś prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Emmanuelem Macronem. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Statki floty czarnomorskiej w SewastopoluStatki floty czarnomorskiej w SewastopoluŹródło: East News, fot: VIPHOTO
d25dqps
d25dqps
Trwa łączenie
21:47, 15.04.2023

Zapewnimy pełną odpowiedzialność Rosji za to, co zrobiła przeciwko Ukrainie i Ukraińcom na wszystkich poziomach, w tym na poziomie prawnym. I dziękuję wszystkim partnerom, którzy pomagają przybliżyć wyroki dla okupantów – rosyjskich morderców i terrorystów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

21:44, 15.04.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu, że Ukraina potrzebuje konkretnych gwarancji bezpieczeństwa, zanim jeszcze zostanie członkiem NATO.

Jak relacjonuje Kyiv Independent, Zełenski dodał, że stanowisko państw członkowskich w sprawie gwarancji bezpieczeństwa powinno być na tyle ambitne, by zapewnić bezpieczeństwo w Europie.

20:59, 15.04.2023

W Słowiańsku nadal trwa akcja poszukiwawcza po wczorajszym rosyjskim ataku rakietowym. Istnieją informacje, że niestety pod gruzami budynków nadal leżą ciała zmarłych - powiedział w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

20:39, 15.04.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę o nałożeniu sankcji na podmioty współodpowiedzialne za rosyjski terror. To m.in. rosyjscy sportowcy i firmy z branży IT.

- Dziś opublikowane zostały kolejne dwa sankcyjne dekrety, odnoszące się do osób i firm, które są współodpowiedzialne za rosyjski terror albo mu pomagają. To między innymi sankcje na osoby, które propagują państwo-terrorystę pod przykrywką sportu. Na osoby, które są związane z przedstawicielami władz (tego państwa). Odrębna część to firmy IT, które sponsorują terror i dają cyfrowe możliwości do kontynuowania agresji - przekazał na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent.

20:18, 15.04.2023

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podaje, że według serwisu Oryx Rosja od rozpoczęcia nielegalnej inwazji na Ukrainę straciła już ponad 10 tysięcy pojazdów wojskowych. "Wystrzeliła również większość swoich nowoczesnych pocisków manewrujących – z niewielkim zyskiem strategicznym" - podaje resort obrony na Twitterze. 

"Rosja stara się teraz zmobilizować swój przemysł obronny" - czytamy.

20:00, 15.04.2023

W obwodzie chersońskim cywil został ranny podczas zabawy znalezionym granatnikiem - informuje Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa. Do zdarzenia doszło w miejscowości Petropavlivka. 18-letni chłopiec znalazł granatnik i przyniósł go do domu. Postanowił przyjrzeć się bliżej znalezisku i przypadkowo wystrzelił z broni. Ranny trafił do szpitala, stracił dwa palce.

19:51, 15.04.2023

Niemieckie władze ostrzegają nie tylko przed cyberatakami ze strony Kremla, ale także przed miłosnymi pułapkami na portalach randkowych - pisze niemiecki Bild, powołując się na publikację Welt.
Jak podają dziennikarze Welt, Rosjanie przeszukują Tindera pod kątem pracowników niemieckiej Bundeswehry. Przez tego typu znajomość chcą zdobyć przydatne dla Rosji informacje. Dotyczy to zarówno wewnętrznej sytuacji Niemiec, jak i wojny w Ukrainie. 

Jak podał Welt, działania Rosji zostały dostrzeżone podczas konferencji w Niemczech, w której wzięli udział wojskowi z kilku krajów NATO.

19:29, 15.04.2023

Komisja Europejska reaguje na zakaz wwożenia produktów rolniczych z Ukrainy do Polski. - Zwracamy się do polskich władz o dalsze informacje, aby móc je ocenić - przekazała rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer w rozmowie z RMF FM. I przypomniała o jednej "wyłącznej kompetencji" UE.

19:23, 15.04.2023

Jesteśmy otwarci na działania, które mogą ustabilizować tę trudną sytuację - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller o propozycji Ministerstwa polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy uzgodnienia nowego memorandum o współpracy, w odpowiedzi na zakaz przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych.

19:20, 15.04.2023

Sobota. Święcenie pokarmów w okopach. Kapelan wojskowy 113. brygady przeprowadza uroczystość poświęcenia wielkanocnych pokarmów na stanowisku swojej jednostki wojskowej w obwodzie charkowskim. W kościele prawosławnym zaczynają się święta wielkanocne.

PAP
19:15, 15.04.2023

Jak podaje ukraińska agencja Unian, mieszkaniec obwodu chersońskiego, którego żona i córka zginęły podczas dzisiejszego ostrzału przez Rosję, postanowił wstąpić w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował rzecznik prasowy komendanta w Chersonia Dmytro Pletenczuk.

"Teraz chcę tylko wstąpić do wojska” - miał powiedzieć mężczyzna.

Wcześniej Chersoński Regionalny Związek Piłki Nożnej podał, że mężczyzna to lekarz sportowy i fizjoterapeuta Wołodymyr Dudak, który pracował w kilku lokalnych klubach piłkarskich.

19:05, 15.04.2023

Rosja musi stać się demokratyczną federacją. Przejść przez denazyfikację, ekstradycję przestępców, zrekompensować szkody - podsumował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, po swoim przemówieniu na Konferencji Bezpieczeństwa Morza Czarnego Międzynarodowej Platformy Krymskiej w Bukareszcie.

18:50, 15.04.2023

Władimir Zełenski nałożył sankcje na 82 byłych i obecnych rosyjskich sportowców. Sankcjom objęta została również córka ministra obrony Federacji Rosyjskiej Ksenia Szojgu, która stoi na czele Rosyjskiej Federacji Triathlonu - podaje rosyjski niezależny serwis Meduza.

18:49, 15.04.2023
18:24, 15.04.2023

Flota Czarnomorska zablokowała wejście do Zatoki Sewastopolskiej dużymi konstrukcjami pływającymi. Dowództwo marynarki wojennej w sobotę rano wstrzymało ruch łodzi pasażerskich przez zatokę - podaje kanał Krymski Wiatr na Telegramie. Po kilku godzinach ruch został przywrócony.

Autorzy kanału Krymski Wiatr przypominają, że "od lata 2022 r. obrzeża Sewastopola są regularnie atakowane przez drony powietrzne, a obiekty marynarki wojennej przez drony morskie".

18:21, 15.04.2023

Rosyjskie władze zamroziły konta bankowe Instytutu Goethego w tym kraju. To reakcja na zablokowanie kont Rosyjskiego Domu Nauki i Kultury w Berlinie - podaje Deutsche Welle.

18:13, 15.04.2023

Ukraiński resort rolnictwa napisał w komunikacie, że "obecnie rozwiązanie różnego rodzaju spraw poprzez jednostronne kardynalne działania nie przyspieszy pozytywnego zażegnania sytuacji". Między naszymi państwami i podmiotami gospodarczymi nie powinno być żadnych nieporozumień - podkreślił.

"Ze swojej strony proponujemy (by): w najbliższych dniach uzgodnić z polską stroną nowe Memorandum o wzajemnym zrozumieniu, które będzie uwzględniać interesy Ukrainy i Polski w duchu konstruktywnej, niezawodnej, efektywnej współpracy obu krajów i w odpowiedni sposób ureguluje kwestię tranzytu produktów rolnych przez terytorium Polski" - przekazało ministerstwo.

18:08, 15.04.2023

Ministerstwo polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy, reagując na zakaz przywozu do Polski z Ukrainy produktów rolnych, zaproponowało w sobotę stronie polskiej uzgodnienie nowego memorandum o współpracy i wspólne zbadanie nadużyć. Polski minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że do rozmów w tej sprawie może dojść w poniedziałek.

17:54, 15.04.2023

Naszym celem jest, by Wojsko Polskie było najsilniejszą armią lądową w Europie. Jesienią tego roku do Wojska Polskiego trafi następny zestaw dronów Bayraktar, a kolejny - ostatni - wiosną przyszłego roku – powiedział portalowi i.pl i TVP Info wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Zamówiliśmy drony Bayraktar w maju 2021 roku. W październiku ubiegłego roku już pierwszy zestaw trafił do Wojska Polskiego, do bazy w Mirosławcu. Następny zestaw trafi jesienią tego roku, a ostatni wiosną roku przyszłego" - powiedział wicepremier, szef MON. Jak podkreślił, w sumie to 4 zestawy po 6 bezpilotowców w każdym, plus symulatory oraz mobilne stacje, które służą pilotażowi tego statku powietrznego.

17:47, 15.04.2023

W sobotę w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 19 nalotów z powietrza i 4 uderzenia rakietowe, przeprowadzili ponad 15 ataków z systemów odrzutowych na pozycje wojsk ukraińskich i budynki cywilne - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym podsumowaniu.

17:30, 15.04.2023

Jak podaje The Wall Street Journal, reporter gazety Evan Gershkovich, w swoim pierwszym liście do rodziny od czasu aresztowania w Rosji pod zarzutem szpiegostwa, napisał, że pozostaje optymistą, nie może się doczekać spotkania z nimi i żartował na temat więziennego jedzenia. 

„Nie tracę nadziei” – napisał w krótkiej, dwustronicowej notatce, którą jego rodzina w Filadelfii otrzymała w piątek.

16:56, 15.04.2023

- Dziś bezpośrednio w miejskiej zabudowie (Bachmutu - red.) trwają bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach krwawe walki. Wróg postawił sobie za cel podbicie tego nieosiągalnego miasta-fortecy - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty. 

16:45, 15.04.2023

1 maja w Moskwie nie będzie wieców i demonstracji - zapowiedział wiceprzewodniczący Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji Ołeksandr Szerszukow. Decyzję władz tłumaczył tym, że „poziom zagrożenia terrorystycznego jest wyższy, nawet w tych regionach, które są oddalone od miejsc specjalnej operacji wojskowej” - podaje ukraiński serwis Korrespondent.

16:34, 15.04.2023

Pierwsze zestawy rakiet przeciwlotniczych Patriot trafią na Ukrainę „po Wielkanocy" - zapowiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat.

Jednocześnie odmówił podania bardziej konkretnych ram czasowych. - Kiedy zestrzelimy pierwszy rasistowski samolot, będziecie wiedzieć na pewno - powiedział.

16:25, 15.04.2023

Armia rosyjska ostrzelała Chersoń. W ataku zginęły 48-letnia kobieta i jej 28-letnia córka - poinformowały władze obwodu chersońskiego.

Na zdjęciu miejsce ataku:

Telegram
16:20, 15.04.2023

W atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie toczą się krwawe walki, bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.

- Wróg postawił sobie za cel podbicie tego nieosiągalnego miasta-fortecy - przekazał Czerewaty, cytowany przez serwis Unian.

Rzecznik poinformował, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły w okolicach Bachmutu 158 ataków z wykorzystaniem artylerii, artylerii rakietowej i rakiet. Doszło do 17 starć bojowych.

Według informacji przekazanych przez Czerewatego w walkach zginęło 80 rosyjskich żołnierzy, a 100 zostało rannych.

16:02, 15.04.2023

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solsky wyraził nadzieję, że podczas zaplanowanej na poniedziałek wizyty w Polsce uda się rozstrzygnąć sporne kwestie i otworzyć tranzyt.

Jak podaje Ukrinform, minister dodał, że jego zdaniem takie sprawy najlepiej rozstrzygać w trakcie dwustronnych negocjacji.

Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, tass.ru, RIA.ru, inkazan.ru,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25dqps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d25dqps
Więcej tematów