Tak prezes Andrzej Rzepliński ustala wyroki TK. Tvp.info publikuje maile trzech sędziów
• Portal tvp.info dotarł do korespondencji między prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, wiceprezesem Stanisławem Biernatem i sędzią Markiem Zubikiem
• Kierownictwo TK ustala w niej taktykę dotyczącą wydania wyroków ws. "nowych, kontrowersyjnych ustaw"
• Na stronie TK pojawiło się oświadczenie wiceprezesa Stanisława Biernata
26.08.2016 | aktual.: 26.08.2016 14:13
Portal tvp.info opublikował w piątek tekst maili prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa Stanisława Biernata i sędziego Marka Zubika; według portalu dotyczą one ustalenia taktyki dot. wydania wyroków ws. "nowych, kontrowersyjnych ustaw" przed końcem kadencji prezesa TK.
Jak podaje tvp.info, Biernat w korespondencji do grupy sędziów napisał, że jest pożądane, by sprawy dotyczące "nowych, kontrowersyjnych ustaw" były osądzone do połowy grudnia.
Opublikowano trzy maile: Rzeplińskiego (jego kadencja skończy się 19 grudnia), Biernata i Zubika. Korespondencja - jak podaje portal - została omyłkowo dołączona do wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników TK.
W mailu - zaadresowanym do dziewięciorga sędziów wybranych przed 2015 r. - Biernat zwraca uwagę na "pilną potrzebę przygotowania znajdujących się w naszych referatach spraw K z 2016 r. dotyczących nowych, kontrowersyjnych ustaw zaskarżonych przez RPO czy posłów" (sygnaturą K są w Trybunale oznaczone wnioski o stwierdzenie zgodności ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych z konstytucją oraz zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie).
"Jest ze wszech miar pożądane, aby wiele takich spraw zostało osądzonych najpóźniej do połowy grudnia. To wymagałoby przedstawienia projektów na pierwszą naradę najpóźniej do końca września" - napisał Biernat.
Na końcu dodał, że "Andrzej (Rzepliński) powinien jak najszybciej przedstawić projekt wyroku o bestiach". (Chodzi o ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, nazywanej przez media tzw. ustawą o bestiach. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci i którym na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono na 25 lat więzienia; ustawę zaskarżył w grudniu 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski)
.
Na wiadomość wiceprezesa TK odpowiedział sędzia Zubik, który napisał, że pracuje nad sprawą ustawy medialnej, w której jest sprawozdawcą. "A co do naszych spraw, to potrzebujemy pilnie Regulaminu" - dodał Zubik. Tvp.info napisało, że według informatorów portalu chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak, by wpłynąć na wybór nowego prezesa na miejsce Rzeplińskiego.
Z kolei Rzepliński napisał: "Bestie przebierają swoimi nogami od 7 lipca, panie sędzio przewodniczący. Do końca września będzie również gotowy projekt ws. ustawy ziemskiej".
Oświadczenie wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Biernata
W związku z zamieszczonymi w portalach tvp.info i wPolityce.pl materiałami dotyczącymi korespondencji elektronicznej sędziów Trybunału Konstytucyjnego, na stronie internetowej TK pojawiło sie oświadczenie Stanisława Biernata, wiceprezesa Trybunału. Napisał w nim, że "do obowiązków Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, zleconych przez Prezesa, należy czuwanie nad sprawnością załatwiania spraw w Trybunale. Wiceprezes monitoruje terminowość przebiegu prac przygotowawczych. Wiadomość e-mailowa wzywająca sędziów do przyspieszenia prac nad projektami orzeczeń, jak ta ujawniona, nie była pierwsza, ani zapewne nie jest ostatnia. Wiadomości takie są adresowane do wszystkich, niektórych lub pojedynczych sędziów".
Dodał, że "wiceprezes zwrócił się kilka dni temu do 9 sędziów, czyli do tych, którzy od roku realnie przygotowują merytoryczne orzeczenia w sprawach zawisłych w Trybunale i są w nich sprawozdawcami". Zauważył, że "wystarczy sprawdzić dostępne w domenie publicznej nazwiska sprawozdawców w sprawach, w których zostały wydane 23 wyroki w 2016 r. Jak wiadomo, pozostali sędziowie Trybunału ograniczają się do składania zdań odrębnych od wyroków, ale sami projektów wyroków nadających się do orzekania niestety nie przedkładają, mimo kierowanych do nich próśb także przez wiceprezesa Trybunału".
"W interesie publicznym jest, aby jeszcze w 2016 roku Trybunał wydał jak najwięcej wyroków w doniosłych sprawach, jakie wpłynęły do niego w ostatnich miesiącach. Po wydaniu wyroku w dniu 11 sierpnia 2016 r. w sprawie K 39/16 zostały wyjaśnione podstawy prawne, na jakich funkcjonuje Trybunał, wobec czego nadszedł czas do zintensyfikowania prac nad tymi sprawami" - czytamy w oświadczeniu.
16 sierpnia weszła w życie nowa ustawa o TK, z 22 lipca. Według TK, jej kilkanaście przepisów jest niekonstytucyjnych (po wyroku z 11 sierpnia) i nie weszło w życie. Rząd zapowiedział, że nie wydrukuje tego wyroku, bo wydano go z naruszeniem prawa.