Polska jednym z celów. Tak mogłaby wybuchnąć wojna z Rosją

Rosja mogłaby wzniecić konflikt na przesmyku suwalskim, a następnie zaangażować się w walkę z NATO - wynika z analizy potencjalnej wojny autorstwa brytyjskiego "The Telegraph". Eksperci zaznaczają jednak, że to wymagałoby od Rosji dużych nakładów.

Władimir Putin
Władimir Putin
Źródło zdjęć: © GETTY | Contributor
Adam Zygiel

Brytyjski "The Telegraph" opublikował potencjalny scenariusz rosyjskiego ataku na państwa NATO. Według analityków przygotowania do konfrontacji mogą rozpocząć się wiosną 2024 roku. Przewiduje się, że Rosja zmobilizuje 200 tys. żołnierzy i rozpocznie nową ofensywę w Ukrainie, wykorzystując problemy ze wsparcie dla Kijowa ze strony Zachodu.

Do drugiego etapu ma dojść latem 2024 roku. Rosja ma wtedy skoncentrować się na cyberatakach na państwa bałtyckie. Będzie także wzniecać niepokoje wśród etnicznych Rosjan mieszkających w tych krajach.

Moskwa następnie mogłaby jesienią wykorzystać niepokoje jako pretekst do rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych na Białorusi oraz wzmocnienia obwodu królewieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konflikt na przesmyku suwalskim

Zimą 2024 roku według analityków Rosja mogłaby wywołać konflikt graniczny na przesmyku suwalskim między Polską a państwami bałtyckimi.

Faza piąta jest przez "The Telegraph" określana jako bezpośrednia konfrontacja. "Ponieważ Rosja mierzyłaby się z siłami NATO, Putin zdecyduje, by rozpocząć ofensywę na tym terytorium (chodzi o rejon przesmyku suwalskiego - red.)" - napisano.

Brytyjski dziennik podkreśla, że rosyjska gospodarka w dalszym ciągu podlega zachodnim sankcjom i do przeprowadzenia powyższego scenariusza musiałaby podwoić lub potroić wydatki na zbrojenia, co mocno uderzyłoby w jej rozwój. "The Telegraph" uspokaja, że Rosja nie dysponuje wystarczającymi zasobami, aby stanowić zagrożenie dla krajów zachodnich.

Przypomnijmy, że niedawno niemiecki dziennik "Bild" opublikował dokument z przewidywaniami Bundeswehry co do przebiegu ewentualnego konfliktu z Rosją. Tam również pojawiała się kwestia wzniecania niepokojów w państwach bałtyckich, wykorzystania ćwiczeń do przygotowywania się do walk oraz ataku na przesmyk suwalski.

Czytaj więcej:

Źródło: "The Telegraph"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rosjaukrainawojna
Wybrane dla Ciebie