PolskaTak ma wyglądać poznański Święty Marcin

Tak ma wyglądać poznański Święty Marcin

Szersze chodniki, nowe przejścia dla pieszych, więcej zieleni czy przystanek wiedeński - to tylko niektóre z założeń projektu przebudowy ulicy Święty Marcin w Poznaniu, która ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Tak ma wyglądać poznański Święty Marcin
Źródło zdjęć: © ZDM Poznań
Zenon Kubiak

Pod koniec roku ma rozpocząć się długo oczekiwana przebudowa ulicy Święty Marcin, która od kilku lat przeżywa wyraźny kryzys. Najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, której imieniny co roku 11 listopada uświetnia kolorowa parada obserwowana przez tłumy poznaniaków i turystów, na co dzień pustoszeje, a coraz więcej mieszczących się tu sklepów przenosi się do galerii handlowych lub na inne ulice.

Receptą na ożywienie Świętego Marcina ma być generalna przebudowa ulicy. Mająca ją przeprowadzić spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przedstawiła do konsultacji społecznych koncepcję proponowanych zmian.

Głównym założeniem opracowania poza poprawą wizerunku ulicy Święty Marcin są nowe rozwiązania drogowo-torowe, których celem jest ograniczenie ruchu samochodowego, m.in. poprzez wprowadzenie strefy „Tempo 30”. W jej ramach skrzyżowania i przejścia dla pieszych mają zostać wyniesione ponad poziom jezdni, wymuszając na kierowcach zmniejszenie prędkości przed pasami. Dzięki temu będzie można zrezygnować z sygnalizacji świetlnych.

Do przechadzek Świętym Marcinem mają też zachęcać szersze chodniki, zieleń i elementy małej architektury, w tym nowe słupy oświetleniowe. Zagospodarowano także miejsce pod stację rowerów miejskich i ogródki gastronomiczne, które mają przyciągać spacerowiczów w okresie letnim.

Jeden z dwóch możliwych wariantów zakłada także budowę wydzielonych ciągów rowerowych. W al. Marcinkowskiego zaprojektowano dwukierunkową ścieżkę o szerokości 2,5 m, a na samej ul. św. Marcin zaprojektowano jednokierunkową ścieżkę rowerową szerokości 1,5 m pozwalającą pokonać odcinek od al. Marcinkowskiego do ul. Ratajczaka w kierunku przeciwnym do odbywającego się ruchu samochodowego i tramwajowego.

Co istotne, projekt uwzględnia także planowaną w przyszłości linię tramwajową wzdłuż ulicy Ratajczaka.

Do 13 marca każdy mieszkaniec może zgłaszać swoje uwagi do projektu poprzez wypełnienie formularza na stronie http://www.pozim.pl/projekty.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)