Tajwan szykuje się na najgorsze. Wielki test możliwości właśnie się rozpoczął
Na Tajwanie ruszyły manewry Han Kuang. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie skuteczności obrony infrastruktury krytycznej oraz systemów łączności w przypadku próby blokady ze strony Chin.
Trwająca do piątku 40. edycja manewrów Han Kuang w tym roku skupi się na przetestowaniu zdolności podejmowania samodzielnych decyzji i przestrzegania zasad prowadzenia walki po utracie kontaktu z centralnym dowództwem. Pierwszy raz odbędą się nocne strzelania z użyciem ostrej amunicji, które przeprowadzone zostaną na trzech wyspach.
W tegorocznych ćwiczeniach zrezygnowano z części, które były - jak mówił minister obrony Wellington Koo - "organizowane wyłącznie w celach pokazowych", jak ataki artyleryjskie czy realizowane według z góry założonego scenariusza desanty, które przyciągały rzesze obserwatorów. Zdaniem krytyków tego rodzaju ćwiczenia miały ograniczony praktyczny wpływ na gotowość obronną.
W tym roku wszystkie operacje mają być jak najbardziej zbliżone do rzeczywistego pola walki, ale pokazujące, jak odeprzeć chiński atak. Zrezygnowano ze startów i lądowania samolotów wojskowych na autostradach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump przyjacielem Polski? " To wcale nie jest dobra wiadomość"
Pekin zwiększa presję
Ćwiczenia odbywają się w momencie, gdy Chiny zwiększają presję militarną na Tajwan, który ChRL postrzega jako część swojego terytorium. W raporcie tajwańskiego resortu obrony z aktywności chińskiej armii w okolicach wyspy wynika, że ostatniej doby lotnictwo tego kraju przeprowadziło pierwsze w tym roku okrążenie wyspy.
Komunistyczne władze Chin nie wykluczają użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.
Zorganizowane w maju przez chińską armię manewry o niespotykanych dotychczas rozmiarach i intensywności, były "karą" dla zaprzysiężonego kilka dni wcześniej prezydenta Laia Ching-te uważanego przez Pekin za "separatystę".
W poniedziałek w centralnej części Tajwanu przeprowadzono również ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan. Przez pół godziny rozbrzmiewały alarmy, rozesłane zostały specjalne powiadomienia, a cywile kierowani byli do schronów. Do czwartku taki sam scenariusz będzie powtarzany kolejno w północnym regionie wyspy, wschodnim i na wysepkach okolicznych, a ostatniego dnia na południu.
Ćwiczenia obrony powietrznej Wanan odbywają się od 1978 roku w celu podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie środków reagowania kryzysowego i zmniejszenia prawdopodobieństwa ofiar i szkód w przypadku ataku wroga.