Trwa ładowanie...
deetd4r

Tajemniczy wirus z Chin. Wstrząsające relacje z Wuhan. Miasto buduje nowy szpital dla 1000 pacjentów

26 osób nie żyje, ponad 840 jest zakażonych. To najnowszy bilans ofiar koronawirusa 2019-nCoV, który pojawił się w Wuhan w Chinach. Władze objęły już kwarantanną 13 miast, nie zapobiegło to jednak rozprzestrzenianiu się wirusa. W USA odnotowano już drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem, 63 osoby znajdują się pod obserwacją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wuhan. Wciąż przybywa zakażonych nowym koronawirusem
Wuhan. Wciąż przybywa zakażonych nowym koronawirusem (East News, Fot: CHINE NOUVELLE/SIPA)
deetd4r

Wirus, który zaatakował po raz pierwszy pod koniec grudnia w Wuhan w prowincji Hubei środkowych Chinach, rozprzestrzenia się w szybkim tempie. To sprawiło, że chińskie władze "zamykają" kolejne miasta w tej prowincji. Wstrzymany w nich jest transport publiczny, zamknięte są stacje kolejowe i lotniska, nie kursują promy. Na drogach wyjazdowych ustawiono policyjne posterunki. Policja kontroluje wszystkie samochody, ale na razie nie blokuje wyjazdu z miasta.

W wielu miastach odwołano imprezy związane z chińskim Nowym Rokiem. Od soboty ma być także zamknięta część Wielkiego Muru znajdująca się w pobliżu Pekinu. Dyrekcja kompleksu Zakazanego Miasta, gdzie znajduje się dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing ogłosiła w piątek, że w sobotę i w niedzielę obiekt będzie zamknięty dla zwiedzających. Zamknięto także kilka świątyń, w których wierni składają ofiary z okazji Nowego Roku.

Tymczasem w sieci pojawiają się zdjęcia i filmy, które mają rzekomo pochodzić z Wuhan. Widać na nich ludzi mdlejących na ulicy, leżące na szpitalnych korytarzach ciała, którymi nie ma się kto zająć.

O tym, że sytuacja jest bardzo poważna, a liczba chorych może być znacznie wyższa, niż podają oficjalnie chińskie władze, może świadczyć fakt, że zdecydowano się na budowę nowego szpitala w Wuhan. Ma on powstać w 10 dni i pomieścić 1000 chorych. Po epidemii ma zostać zburzony.

deetd4r

Podobny szpital zbudowano w Chinach podczas epidemii SARS. Wyleczono w nim około 700 z blisko 5 tys. zarażonych w całym kraju pacjentów.

Chińska armia wysłała do Wuhan 40 lekarzy i sanitariuszy, którzy mają pomóc personelowi medycznemu w tym mieście. To informacja przekazana przez oficjalne chińskie media.

W sieciach społecznościowych pojawiają się jednak nagrania z żołnierzami pilnującymi dworca kolejowego w mieście czy też wysiadającymi z samolotu na lotnisku w Wuhan. Autentyczność tych nagrań nie została jednak potwierdzona.

Światowa Organizacja Zdrowia nie ogłosiła wczoraj stanu globalnego zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV. Przyznała jednak, że sytuacja jest dynamiczna i bacznie obserwowana przez ekspertów tej organizacji.

deetd4r

Wiadomo już, jak wygląda nowy wirus. Chińskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało "portret" koronawirusa wykonany przy pomocy mikroskopu elektronowego.

Chinese Center for Disease Control and Prevention

Tymczasem wirus rozprzestrzenia się po świecie. Poza Chinami koronawirusa wykryto też w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze i Arabii Saudyjskiej (po jednej osobie zakażonej w każdym kraju), a także w Wietnamie oraz Japonii (po dwa przypadki). Drugi przypadek zakażenia tym wirusem odnotowano także w USA. 63 inne osoby objęte są obserwacją.

Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia przekonują, analizując doświadczenia związane z wybuchem epidemii SARS i MERS, że szczepionka przeciwko nowemu koronawirusowi może powstać najwcześniej za trzy miesiące.

Źródło: tass.ru, reuters.com, bbc.com

deetd4r

Podziel się opinią

Share

deetd4r

deetd4r
Więcej tematów