Tajemnicze śmierci funkcjonariuszy w Kazachstanie. W tle zwolnienia w służbach
Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu (KNB) poinformował o śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach pułkownika tej struktury. Media informują również o samobójstwie szefa milicji w jednym z regionów kraju.
W poniedziałek, 10 stycznia, na antenie rosyjskiej niezależnej telewizji Dożdż poinformowano o trzech przypadkach śmierci funkcjonariuszy w Kazachstanie. Wcześniej prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew zdymisjonował szefa KNB, byłego premiera Kasyma Masymowa pod zarzutem zdrady stanu. Zwolnił też dwóch jego zastępców.
Szef policji w obwodzie żambylskim, graniczącym z obwodem ałmackim, gdzie doszło do najgwałtowniejszych protestów, popełnił samobójstwo. Jak podaje Dożdż, po wybuchu protestów wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne, jednak nie wiadomo, z jakich artykułów. Z kolei policjant pełniący służbę w Ałmatach zmarł nagle w miejscu pracy na zawał serca. Natomiast w stolicy Nur-Sułtanie znaleziono ciało pułkownika służby bezpieczeństwa KNB. Oficjalnych informacji o okolicznościach jego śmierci dotąd nie podano.
Protesty w Kazachstanie. W tajemniczych okolicznościach giną funkcjonariusze służb mundurowych
W sobotę, 8 stycznia, prezydent Tokajew zdymisjonował dwóch zastępców przewodniczącego KNB. Masymow będący szefem tej struktury został 6 stycznia zwolniony i aresztowany pod zarzutem zdrady stanu.
Rosyjska redakcja BBC nazywa Masymowa "człowiekiem Nazarbajewa", pierwszego wieloletniego prezydenta Kazachstanu, który do protestów nieformalnie zachowywał wpływy w kraju, piastując urząd szefa Rady Bezpieczeństwa. Odkąd Tokajew poinformował o jego ustąpieniu, miejsce pobytu Nursułtana Nazarbajewa nie jest znane, mimo, że oficjalnie jego rzecznik w sobotę twierdził, że przebywa on w stolicy.
Putin widzi słabość Bidena? Kreml chce nowego porządku na świecie
Masymow był dwukrotnie premierem w czasach Nazarbajewa, pełnił też funkcję szefa jego kancelarii. Swego czasu był uważany za potencjalnego następcę Nazarbajewa na urzędzie prezydenta. Nowym szefem KNB został Jermek Saginbajew, wcześniej pełniący funkcję szefa Służby Ochrony Państwa.
Protesty w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmatach doszło do masowych aktów agresji i wandalizmu. Władze ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu, kierowanej przez "uzbrojonych bojowników".
Na wniosek prezydenta Kazachstanu do kraju przybył liczący ponad 2 tys. żołnierzy kontyngent wojsk należących do ODKB krajów: Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu. Tokajew zapowiedział, że misja zostanie niedługo zakończona, wraz z szerszą "operacją antyterrorystyczną".
Źródło: PAP