Trwa ładowanie...

Tajemnicza śmierć byłego szefa KGB

Były szef KGB i FSB Oleg Erowinkin, który zdaniem ekspertów mógł być źródłem informacji do raportu o rosyjskich materiałach kompromitujących prezydenta USA Donalda Trumpa, mógł paść ofiarą politycznego mordu - napisał w sobotę dziennik "The Daily Telegraph".

Tajemnicza śmierć byłego szefa KGBŹródło: AFP
d1igs26
d1igs26

Ciało Erowinkina zostało znalezione w Moskwie 26 grudnia ub. roku na tylnym siedzeniu jego samochodu. Według części rosyjskich mediów, przyczyną śmierci miał być zawał serca.

Brytyjski dziennik podkreśla jednak, że Erowinkin miał bliskie relacje z Igorem Seczinem, byłym wicepremierem Rosji i obecnym prezesem rosyjskiej państwowej firmy paliwowej Rosnieft oraz często funkcjonował jako łącznik pomiędzy nim a prezydentem Władimirem Putinem.

Erowinkin był uznawany przez część ekspertów jako jedno z potencjalnych źródeł, z którymi kontaktował się były agent brytyjskiego wywiadu MI6 Christopher Steele. Steele przygotował kontrowersyjne dossier, które na początku stycznia zostało przekazane byłemu prezydentowi Barackowi Obamie i wówczas jeszcze prezydentowi elektowi Trumpowi.

d1igs26

W dokumencie, który został w całości opublikowany przez serwis BuzzFeed, pojawiały się m.in. zarzuty dotyczące bliskich relacji Trumpa i jego otoczenia z rosyjską administracją, a także informacje o posiadanych przez FSB tzw. kompromatów w formie nagrań wideo rzekomo przedstawiających polityka z prostytutkami w jednym z hoteli w Moskwie. Informacje te nie zostały dotąd potwierdzone.

W raporcie datowanym na 19 lipca 2016 roku Steele pisał, że niektóre z jego informacji oparte są na źródle zbliżonym do Seczina, które miało ujawnić bliskie związki między sympatykami Trumpa a Moskwą.

Cytowany przez "Telegrapha" Christo Grozew, ekspert ws. zagrożeń bezpieczeństwa związanych z Rosją z bułgarskiego think tanku Risk Management Lab, twierdzi, że Erowinkin jest kluczowym źródłem, z którego wiedzy korzystał Steele. Jak dodał, "nie ma wątpliwości, że w momencie śmierci Erowinkina, Putin miał raport Steele'a na swoim biurku". - Putin wiedział, czy opisane historie są prawdziwe czy fikcyjne. Niezależnie od tego, miałby motyw, żeby szukać i znaleźć kreta. Musiał dojść do wniosku, że Erowinkin był co najmniej w obszarze podejrzeń - uważa Grozew.

"Telegraph" przypomniał, że odkąd ujawniono jego nazwisko i rolę w przygotowaniu raportu o relacjach pomiędzy Donaldem Trumpem a Moskwą, Steele znajduje się w ukryciu i jego miejsce pobytu jest nieznane.

d1igs26

Nazwisko Steele'a pojawiało się także w związku z aferą korupcyjną w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Według Reutera i BBC po odejściu z MI6 Steele dostarczył FBI informacje o korupcji w FIFA, które doprowadziły do postawienia zarzutów wielu osobom, a wielu ważnych działaczy międzynarodowej piłkarskiej organizacji, w tym jej wieloletniego szefa Seppa Blattera, zmusiło do złożenia dymisji.

d1igs26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1igs26
Więcej tematów