Trwa ładowanie...
d3wev0h

Tajemnicza awaria systemu kontroli powietrznej nad Polską. Sprawę wyjaśnia prokuratura

W nocy z 16 na 17 grudnia ubiegłego roku, gdy salę sejmową okupowali posłowie opozycji, na pół godziny zamknięto ruch powietrzny nad naszym krajem. Powód? Tajemnicza awaria. Wyjaśnieniem tej sprawy zajmuje się prokuratura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Polską wywołało falę spekulacji
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Polską wywołało falę spekulacji (Wikimedia/Twitter)
d3wev0h

Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie "zakłócenia automatycznego przetwarzania, gromadzenia i przekazywania danych informatycznych o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej".

W nocy z 16 na 17 grudnia serwis flightradar24.com poinformował o braku samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej. Wiele osób powiązało tę wiadomość z wydarzeniami w Sejmie i podejrzewało wprowadzenie stanu wyjątkowego. Przypuszczenia te, w rozmowie z portalem Gazeta.pl, zdementowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przyczyną zamieszania była awaria radaru.

d3wev0h

Więcej szczegółów na temat tej tajemniczej awarii udało się zdobyć RMF FM. Otóż okazuje się, że tuż przed północą 16 grudnia ubiegłego roku, w centrum zarządzania ruchem lotniczym w Warszawie przeprowadzono test awaryjnego zasilania elektrycznego dla systemów kontroli ruchu. Na czym to polega? Odłączono sprzęt od zasilania z sieci i podłączono do akumulatorów.

Efekt? Przestały działać radary, system łączności radiowej i telefonicznej. Podjęto więc decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską.

Przerwa w działaniu polskiego systemu kontroli ruchu trwała pól godziny. Do dzisiaj jednak nie wiadomo, dlaczego akumulatory nie zadziałały.

d3wev0h

Sprawę wyjaśniają śledczy, którzy - jak ustaliło RMF FM - nie mają razie twardych dowodów, że mogło to być celowe działanie "osób trzecich". Co więc się stało?

Z informacji dziennikarzy RMF FM wynika, że awaria systemu kontroli ruchu nad Polską mogła zostać wykorzystana do przelotu nad Polską, wlotu, bądź wylotu z naszego kraju niezidentyfikowanych samolotów. Możliwe też, że przyczyną awarii mogło być testowanie polskiego systemu przez obce służby.

Źródło: RMF FM

d3wev0h

Podziel się opinią

Share
d3wev0h
d3wev0h
Więcej tematów