Trwa ładowanie...

Tajemnice PRL: Politbiuro - "superrząd" Polski Ludowej

Biuro Polityczne KC PZPR chciało decydować o każdym aspekcie życia obywateli PRL. Na posiedzeniach omawiano prawie wszystko - od polityki gospodarczej i metod tłumienia protestów robotników, po wygląd ozdób na warszawskim placu Konstytucji. - Było to coś ważniejszego niż "superrząd". To nie tylko absolutnie kierownicze gremium w partii i w państwie, ale też miejsce, w którym podejmowano właściwie wszystkie najważniejsze decyzje - wyjaśnia prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.

Tajemnice PRL: Politbiuro - "superrząd" Polski Ludowej
d2vxpk7
d2vxpk7

Nie wszyscy zasiadający w politbiurze mieli rzeczywisty wpływ na władzę. - Byli tacy członkowie biura politycznego, którzy właściwie byli bardziej informowani, niż uczestniczyli aktywnie w podejmowaniu decyzji - wskazuje prof. Eisler. Dotyczy to szczególnie szeregowych robotników, których dobrano do składu biura w latach 80., aby podkreślić robotniczy charakter rządzącej partii.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z okresu Polski Ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w "Tajemnicach PRL" występują najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

d2vxpk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vxpk7
Więcej tematów