Była biedna, żyła za 700 dolarów miesięcznie od państwa
"Do chwili wyjazdu zgrzytało mi wewnątrz: no, dam ja wam po mordzie, nie wrócę! A jednak do ostatniej chwili się wahałam. Już kupiłam dzieciom upominki. (...) W głowie mi wirowało: nie trać szansy, nie wracaj! Skoro w Indiach nie można było pozostać - to Ameryka. Nikogo nie prosiłam o azyl polityczny. Nawet słów takich nie znałam. Pojechałam rzekomo na zakupy. Stanęłam przed ambasadą amerykańską, weszłam, dałam dyżurnemu paszport i powiedziałam, że nie chcę wracać do Związku Radzieckiego. Pomóżcie mi wylecieć stąd natychmiast. Spytali, jak się nazywam: Alliłujewa czy Stalina? Odparłam, że od 1957 r. Alliłujewa. Spytali: 'Rzeczywiście jest pani córką Stalina?'. Mówię, że tak. Wydało mi się, że początkowo jakoś tak się speszyli, a może nawet nie uwierzyli. (...) Amerykanie się zakłopotali. Myślę, że dzwonili do Waszyngtonu, radzili się. Wreszcie zjawił się jakiś człowiek i powiedział, że są gotowi natychmiast wsadzić mnie do samolotu i wysłać do Europy, zanim się tu połapią. Poleciałam z ich asystentem...".
W Stanach Swietłana wyszła za mąż i urodziła córkę, Olgę. W 1982 r. wyjechała z dzieckiem do Wielkiej Brytanii, gdzie zamieszkała w Cambridge. Dwa lata później wróciła z córką do ZSRR. Po powrocie władze przyznały im obywatelstwo radzieckie. W tym czasie mieszkały w Tbilisi. W 1986 r. Swietłana wróciła do Stanów Zjednoczonych, a w latach 90. znów wyjechała do Wielkiej Brytanii, tym razem do Bristolu.
Zmarła 22 listopada 2011 r. w miasteczku Richland w stanie Wisconsin na raka jelita grubego. Miała 85 lat. Informację tę podano do wiadomości publicznej dopiero w ostatnim dniu listopada. Dziennikarz lokalnej gazety "Wisconsin State Journal" napisał, że nastąpiło to tak późno, bo władze municypalne nie przywiązywały do tego większego znaczenia - nie było im znane poprzednie nazwisko jednej z pensjonariuszek domu opieki, która była w USA znana jako Lana Peters. Ten sam korespondent informował, że znał zmarłą, bywał w jej bardzo skromnej kawalerce, w której nie było nawet telewizora. "To była biedna kobieta, żyjąca za siedemset dolarów miesięcznie od państwa" - oświadczył. Jej córka Olga Peters, która obecnie mieni się Kris Evans, mieszka w Portland (stan Oregon), gdzie ma niewielki sklep z odzieżą.
Fragmenty książki Ady Pietrowej i Michaiła Leszczynskiego pt. "Córka Stalina. O Stalinie Rosji i sobie" publikujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa "Bellona".
(js)