Trwa ładowanie...
d3zk4r8

Tajemnica czwartego nazwiska w jury konkursu wyjaśniona

Ewa Komorowska, żona wiceministra obrony narodowej Stanisława Komorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, to czwarta osoba powołana przez ministra kultury w skład jury konkursu na pomnik w Smoleńsku, w hołdzie ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010.
Share
Tajemnica czwartego nazwiska w jury konkursu wyjaśniona
d3zk4r8

Jak poinformował rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński, intencją ministra Bogdana Zdrojewskiego było, aby poza specjalistami z dziedziny architektury, urbanistyki i rzeźby, w jury nie zabrakło przedstawiciela środowisk rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Dla ministra kultury poza wrażliwością estetyczną pani Komorowskiej, istotna była aktywność i zaangażowanie w organizację dwóch pielgrzymek do Smoleńska oraz doświadczenie pani Ewy Komorowskiej w kontaktach z rodzinami ofiar katastrofy - zauważył Babczyński.

- To, że pan minister wybrał akurat mnie, uważam za wyróżnienie - powiedziała w rozmowie Ewa Komorowska. - Mam wrażenie, że mam w sobie wystarczająco dużo wrażliwości, żeby wziąć w tym udział. Poza tym nie będę o niczym decydować sama; zrobię wszystko, żeby się kontaktować z tak wieloma rodzinami, jak to tylko będzie możliwe. Mam w tym już doświadczenie - dodała.

d3zk4r8

Komorowska podkreśliła, że na tym etapie nie próbuje jeszcze wyobrazić sobie pomnika, który ma stanąć w Smoleńsku. - Będę świeżym okiem patrzeć na to, co zaproponują nam artyści. Kiedy poczuję, że coś jest zachwycające, powiem: tak! (...) Ideą konkursu rozpisanego na wiele ludzi i wiele krajów jest szukanie kogoś, kto pokaże nam taki projekt, który do nas przemówi - oceniła.

W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network i sekretarz sądu.

W ubiegłym tygodniu szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podał trzy z czterech nazwisk wytypowanych przez siebie przedstawicieli sądu konkursowego. Wytypowani w ubiegłym tygodniu przez Zdrojewskiego do składu jury specjaliści to: rzeźbiarz i pedagog, były rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak, przewodniczący Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku; rzeźbiarz, performer, profesor na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie Grzegorz Kowalski; architekt i urbanista, projektant m.in. gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie i budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Politechniki Warszawskiej Marek Budzyński. Przewodniczącym jury jest prof. Myjak.

Rosję reprezentują w jury: architekt, prof. Moskiewskiego Instytutu Architektury, szef Wydziału Architektury Współczesnej Instytutu Teorii Architektury i Urbanistyki Jurij Pawłowicz Wołczek i Walerij Josifowicz Pierfiljew - historyk sztuki, członek Związku Artystów Plastyków, Komisji ds. Sztuki Monumentalnej Moskiewskiej Rady Miejskiej, ekspert Wydziału Sztuk Plastycznych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego i sztuk Plastycznych Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej.

d3zk4r8

Poza przedstawicielami strony polskiej i rosyjskiej w skład jury wejdą także reprezentanci organizacji Sculpture Network: historyk sztuki, w latach 1994-95 profesor akademicki na Uniwersytecie Regensburg, ekspert w zakresie sztuki współczesnej Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow - rzeźbiarz, wykładowca akademicki, w latach 2000-05 członek Zarządu Sculpture Network, od 2005 wiceprezes Sculpture Network.

Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników ma nastąpić do 31 grudnia br. I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro.

d3zk4r8

Podziel się opinią

Share
d3zk4r8
d3zk4r8
Więcej tematów