Trwa ładowanie...
d2n3ehq

Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem. Watchdog złożył akt oskarżenia

Sieć Obywatelska Watchdog wniosła akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, w tym Tadeuszowi Rydzykowi. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na nieudostępnieniu informacji publicznej wbrew obowiązkowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem. Akt oskarżenia złożył Watchdog
Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem. Akt oskarżenia złożył Watchdog (PAP)
d2n3ehq

To ciąg dalszy trwających od 2016 roku starań o udostępnienie informacji dot. "działań finansowanych ze środków publicznych" fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Gdy działacze nie dostali odpowiedzi, postanowili zwrócić się do sądu administracyjnego. Ich wniosek miał nie dotrzeć do fundacji Lux Veritatis. W związku z tym Watchdog zrobił to sam. Jak czytamy w komunikacie stowarzyszenia, sąd uznał bezczynność władz organizacji za rażącą i nałożył grzywnę.

Później Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji. Ta po rozpoznaniu wniosku wydała decyzję odmowną. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a skargę uwzględniono. Do dziś nie otrzymali jednak całości informacji, o którą wnioskowali.

Zdaniem stowarzyszenia doszło do naruszenia artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej: "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

d2n3ehq

Przedstawiciel Watchdog Adam Kuczyński powiązał je z dwoma paragrafami kodeksu karnego. Chodzi art. 231 par. 1 i 2 K.k., za co grozi nawet 10 lat więzienia.

- Podsumowując - skoro prokuratura przez lata nie dała rady, to teraz nasza kolej - stawiamy Tadeusza Rydzyka przed sądem! - napisało stowarzyszenie.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n3ehq

Podziel się opinią

Share

d2n3ehq

d2n3ehq
Więcej tematów