Trwa ładowanie...
d1llyep

Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ważny ośrodek w mózgu? "Dramatyczne różnice"

Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje obkurczenie się jednego z ważnych obszarów mózgu. Amerykańscy naukowcy poinformowali o swoim odkryciu podczas odbywającej się właśnie konferencji Radiological Society of North America (RSNA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pigułki antykoncepcyjne wpływają na wielkość podwzgórza
Pigułki antykoncepcyjne wpływają na wielkość podwzgórza (Pixabay.com)
d1llyep

Chodzi o usytuowany u podstaw mózgu, a ponad przysadką mózgową obszar zwany podwzgórzem. Odpowiada on za hormonalną regulację tak istotnych funkcji organizmu, jak tętno, temperatura, apetyt, nastrój, popęd seksualny czy cykle snu.

Amerykańscy naukowcy z Gruss Magnetic Resonance Research Center przy Albert Einstein College of Medicine zbadali grupę 50 kobiet, z których 21 korzystało z doustnej antykoncepcji. U wszystkich przeprowadzono badanie struktury mózgu w wykorzystaniem Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (MRI).

   RSNA
(RSNA)

Autor badania prof. Michael L. Lipton przyznaje, że wyniki mają bardzo wstępny charakter, ale nie pozostawiają złudzeń - kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne miały znacznie mniejszą objętość podwzgórza w porównaniu z kobietami nie biorącymi pigułek.

d1llyep

- Odkryliśmy dramatyczną różnicę w wielkości podwzgórza u kobiet z obu grup - podkreślił prof. Lipton. - Na razie nie wiemy, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Aby to ustalić, potrzebne są dalsze badania. Do tej pory naukowcy nie zajmowali się strukturalnym wpływem przyjmowania doustnych pigułek antykoncepcyjnych na kobiece podwzgórze - tłumaczy ekspert.

Prof. Lipton zwraca uwagę, że z badań nie wynika, by mniejsza objętość podwzgórza niosła ze sobą obniżenie funkcji poznawczych. Wyniki sugerują jednak, że wielkość tego narządu może mieć znaczenie dla kontroli emocji i pojawiania się objawów depresji.

Czytaj również - Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy ws. metforminy

d1llyep

Tabletki hormonalne są jednym z najbardziej popularnych środków antykoncepcyjnych. Stosuje się je także w leczeniu różnych zaburzeń, np. nieregularnych miesiączkach, trądziku, endometriozie czy zespole wielotorbielowatych jajników.

Zobacz też: Dziecko Polki z Wielkiej Brytanii ma być adoptowane przez parę homoseksualną. Jest reakcja

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1llyep

Podziel się opinią

Share
d1llyep
d1llyep
Więcej tematów