Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy ws. metforminy

W Polsce metforminę przyjmuje niemal 2 mln Polaków chorych na cukrzycę. W związku z informacjami o zanieczyszczeniu preparatu w Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Resort wycofa lek? Co z pacjentami?

Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy ws. metforminy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Paulina Górnicka

04.12.2019 | aktual.: 04.12.2019 08:53

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Według statystyk w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki cierpiące na zespół policystycznych jajników.

Metformina zanieczyszczona. Ministerstwo Zdrowia zwołuje sztab kryzysowy

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że zanieczyszczenie stwierdzono w dwóch niezależnych ośrodkach - w Azji oraz w Niemczech. Wykryto je w lekach produkowanych w Chinach, które zaopatrują prawie całą Europę.

Jak podaje dziennik, substancją toksyczną jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA), bardzo niebezpieczna dla wątroby o działaniu rakotwórczym. NDMA jest wstrzykiwana szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Normy substancji w badanych próbkach miały być przekroczone nawet kilkunastokrotnie.

W środę rano zbiera się sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Europejska Agencja Leków zapowiedziała spotkanie z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Bierzesz metforminę? Skontaktuj się z lekarzem

Co grozi pacjentom przyjmującym zanieczyszczoną metforminę? Prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy w rozmowie z "DGP", że nie powinniśmy się obawiać nagłych zgonów. - Może się jednak okazać, że za kilka lat zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA - wyjaśnia.

Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, radzi pacjentom, którzy przyjmują metforminę, by jak najszybciej udali się do swojego lekarza rodzinnego. W zależności od przekazanych przez resort zaleceń, podejmie on decyzję co dalej. Najprawdopodobniej zaproponuje zmianę leku.

Wycofają metforminę? Dramat dla pacjentów

Taki scenariusz może jednak okazać się problemem dla milionów polskich pacjentów. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z "DGP" alarmuje, że apteki nie są przygotowane na taką sytuację. Powód jest jeden - w Europie nie ma aż tylu opakowań leków. Według Tomkowa, jeśli ministerstwo podejmie decyzję o wstrzymaniu sprzedaży leków z metforminą, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień.

Metformina zawarta jest m.in. w preparatach: Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Metfogamma, Metformin, Metifor, Siofor oraz Symformin XR.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
lekimetforminacukrzyca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)