Trwa ładowanie...

Tą wypowiedzią Łapiński potwierdza obawy Polaków na temat Dudy?

Andrzej Duda wciąż musi mierzyć się z zarzutami, że jest wykonawcą woli PiS. Jego sytuacji nie poprawi komentarz nowego rzecznika prezydenta. Jak stwierdził Krzysztof Łapiński, ma zamiar pokazać wszystkim Polakom, że najważniejsza osoba w państwie jest samodzielna.
Share
Tą wypowiedzią Łapiński potwierdza obawy Polaków na temat Dudy?
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d3k9zeb

"Prezydent jest samodzielny"

Krzysztof Łapiński ocenił w „Politycznym Graffiti” w Polsat News sondaż "Rzeczpospolitej", z którego wynika, że większość pytanych uznało prezydenturę Andrzeja Dudy za niesamodzielną. 64 proc. ankietowanych twierdziło, że prezydentura jest niesamodzielna. W tym aż 47 proc. uznało ją za "zdecydowanie niesamodzielną".

- Każdy może na to pytanie tak odpowiedzieć, żyjemy w wolnym kraju - stwierdził Łapiński. - Moim zadaniem będzie między innymi przekonywać Polaków, że prezydent jest samodzielny i że takie opinie są nie tyle krzywdzące, co nie mają oparcia w faktach, w rzeczywistości - przekonywał rzecznik.

"Trwają rozmowy w tej sprawie"

Duda, podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 roku albo w tym okresie. 11 listopada 2018 roku to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

d3k9zeb

O to, kiedy poznamy nazwisko pełnomocnika, w „Politycznym Graffiti” pytany był Łapiński. - Przed wakacjami, myślę, że funkcja ta będzie obsadzona. Nie chciałbym podawać konkretnej daty, bo są tu pewne przymiarki, rozmowy - odpowiedział.

    PAP/Wojciech Pacewicz
Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz, Fot: Wojciech Pacewicz

Dopytywany, czy Duda weźmie pod uwagę sugestie Państwowej Komisji Wyborczej, że nie należy łączyć głosowania w referendum z wyborami samorządowymi Łapiński stwierdził: "na pewno wczyta się w tę opinię. Na pewno będzie to mocno analizował".

Państwowa Komisja Wyborcza pyta prezydenta

PKW w piśmie datowanym na 11 maja poprosiła prezydenta o informację, czy jest koncepcja lub plan, by referendum ws. konstytucji odbyło się tego dnia, co wybory samorządowe. Komisja zaznaczyła, że obecne przepisy nie przewidują możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi. PKW podkreśliła jednocześnie, że zapewni organizację i przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego zapowiedzianego przez prezydenta.

- Pamiętamy jednak też to zdanie, że PKW, jeśli będzie trzeba, to dochowa wszelkich starań, żeby takie referendum przeprowadzić w sposób prawidłowy. Natomiast zgłoszone wątpliwości natury organizacyjnej, prawnej, technicznej, finansowej będą przez nas rozważane - stwierdził Łapiński.

Źródło: WP, Polsat News, PAP

d3k9zeb

Podziel się opinią

Share
d3k9zeb
d3k9zeb
Więcej tematów